„Je to první krok, aby konečně Karlovarský kraj měl veřejnou vysokou školu, která bude zaměřena na letectví. Tzn. na obory profesionálního pilota, na technické obory v letectví. Tím, že do Karlovarského kraje přijde i velký investor – společnost BMW, která zde vybuduje zkušební okruh na testování automobilů, podpora autonomních vozidel, tak je jasné, že i oni mohou být důležitými hráči z hlediska oborů, které by se pod Českým vysokým učením technickým v budoucnosti mohly na území Karlovarského kraje otevřít. Zhruba do několika týdnů se sejdeme k prvnímu pracovnímu jednání, kde budou určeny osoby, jak ze strany ČVUT, tak ze strany Karlovarského kraje, které vytvoří pracovní skupinu, připraví se koncept. Budeme hovořit o jednotlivých otázkách jako je – kde by měla veřejná vysoká škola vzniknout, jestli v nějaké stávající budově, která je na území Karlovarského kraje, popř., zda se bude stavět nová. Dále budeme hovořit o oborech a dalších věcech spojených s otevřením vysoké školy,“ uvedla hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová.
Výhodou kraje je provoz mezinárodního letiště.
„My máme eminentní zájem o oblast letectví, lépe řečeno – kolegové z letecké dopravy se zajímají o to, jak bychom mohli zde v Karlovarském kraji využít prestižní mezinárodní letiště a vůbec spolupráci v této oblasti,“ potvrdil zájem Pavel Hrubeš, děkan Fakulty dopravní ČVUT v Praze.
A co budoucí úspěšní studenti získají?
„Kvalitní univerzitní vzdělání pod hlavičkou ČVUT v Praze Fakultou dopravní. Myslíme si, že v současnosti je ten trend dostatečně dynamický na to, aby se to mohlo povést. V současnosti nabízíme bakalářské, magisterské, doktorské studium a máme i habilitace – takže širokou škálu těchto věcí. A co chceme nabízet, resp. co nabízíme - profesionálního pilota, v tom máme pěknou tradici, dále nabízíme technika údržby letadel, všeobecné studium letectví. V oblasti letectví máme v současnosti kapacity asi tak na 300 studentů + kapacity, které jsou pro zahraniční studenty. Ty rostou. Nyní jsou na počtu šedesát,“ přiblížil zástupce vedoucího ústavu letecké dopravy Fakulty dopravní Peter Vittek.
Výuka by měla probíhat v anglickém jazyce. Škola spolupracuje se společností F Air, která chce na karlovarském letišti zřídit výukové středisko pro piloty.
„Jedná se o synergickou aktivitu. Synergická aktivita z toho pohledu, že naším dlouholetým partnerem je společnost F Air a její mezinárodní aktivity přináší i takové efekty, které nám pomáhají při zvedání počtu zahraničních studentů a samozřejmě i u prestiže studentů, kteří jsou jako studenti místní,“ vysvětlil efekt spolupráce Vittek.
Škola také může spolupracovat v budoucnu s přicházejícím investorem BMW, který chce na Sokolovsku zřídit testovací polygon pro autonomní vozidla.
„ČVUT Fakulta dopravní - máme obor inteligentní dopravní systémy, a ten je právě velmi blízký tomu, co dnes přichází – autonomní jízda, C-ITS technologie, apod. My jsme otevřeni tomu, pokud bude zájem a prostor skutečně najít vzájemně výhodný model vzdělávání, příp. i vědy a výzkumu, tak určitě rádi budeme na té palubě spolupracovat,“ naznačil směr Hrubeš.
O tom, kde bude škola sídlit, se povedou jednání.
„Já v tuto chvíli musím říci, že vnímám, že by si asi většina starostů přála, aby veřejná vysoká škola vznikla na jejich území. Jsem přesvědčena o tom, že by o to měla zájem paní starostka ze Sokolova nebo pan starosta z Ostrova. Ale je jasné, že budeme hovořit i s Karlovými Vary s tím, že Karlovy Vary dnes mají budovu na nábřeží Jana Palacha, která měla být v minulosti využita na pobočku Karlovy univerzity. Takže určitě budeme prostory hledat, půjdeme si je prohlédnout a o všech otázkách budeme hovořit,“ dodala Vildumetzová.
Do šesti měsíců od podpisu smlouvy má vzniknout pracovní skupina, která do konce ledna příštího roku zpracuje plán realizace projektu. A to včetně finančních nákladů s výhledem do roku 2023.
Odkaz na školu - https://www.fd.cvut.cz/