Přesto se tu pár zajímavých možností ke studiu najde a ve hře je i vznik samostatné vysoké školy s profesním zaměřením. Podporu máme od prezidenta Petra Pavla, který náš kraj navštívil v červnu letošního roku, a záměr se opakovaně diskutoval i na vládní úrovni.
Co se dá aktuálně v kraji studovat na VŠ?
Vysokoškolské studium v bakalářském stupni zajišťují převážně pobočky a střediska jiných univerzit. Jde o Západočeskou univerzitu (Fakulty ekonomická a pedagogická), Českou zemědělskou univerzitu (Fakulta životního prostředí) a soukromou Vysokou školu finanční a správní.
Fungují tu i vyšší odborné školy: VOŠ Cheb, Střední zdravotnická škola a VOŠ zdravotnická Karlovy Vary, Obchodní akademie, vyšší odborná škola cestovního ruchu a jazyková škola, Střední pedagogická škola, gymnázium a VOŠ Karlovy Vary. Na výběr jsou ekonomické, zdravotnické, sociální a pedagogické obory.
Počet VŠ oborů roste
Donedávna šlo v Karlovarském kraji na veřejné vysoké škole v prezenční formě studovat pouze dva obory. Od nového akademického roku 2024/2025 to jsou celkem čtyři.
Plzeňská Západočeská univerzita otevřela v Karlových Varech bakalářský program Kinantropologie – wellness specialista a stejná univerzita ve spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou a bavorskou Hochschule Amberg-Weiden zastřeší obor Management and Digital Technology vyučovaný v angličtině.
V obou případech jde o zcela unikátní programy, které se jinde v republice nevyučují, a absolventi budou mít díky rozšířené praktické výuce vysokou šanci uplatnění na trhu práce.
Akreditace byla udělena také oboru Všeobecné ošetřovatelství na soukromé Vysoké škole zdravotnické. Studium bude probíhat v kombinované formě v Sokolově, kde škola otevřela odloučené pracoviště. Do budoucna se plánuje ještě obor Zdravotnický záchranář.
Zřízení samostatné VŠ v KVK
O možném vzniku vysoké školy v Karlovarském kraji se intenzivně jedná od srpna 2023, kdy ministr školství, hejtman Karlovarského kraje a prezident Hospodářské komory ČR podepsali Memorandum o spolupráci na přípravě profesního vysokoškolského vzdělání.
Nyní po více než roce intenzivních jednání jsme se v přípravách VŠ výrazně posunuli. Vznikla „Mapovací studie možností posílení vysokoškolského studia“, jejíž autoři navrhli možné varianty zajištění nabídky VŠ vzdělávání v kraji. Vznik veřejné vysoké školy nabízí dlouhodobější a stabilnější řešení, ale vyžaduje více času na realizaci. Rychlejší výsledky a téměř okamžitou dostupnost vysokoškolského vzdělání oproti tomu zajistí otevření poboček existujících univerzit.
Optimální postup pro obě možné varianty je popsaný v dokumentu „Koncept postupu vzniku vysoké školy“, který doporučuje kombinovat variantu koordinované podpory poboček s postupnou přípravou samostatné veřejné vysoké školy.
Na vysoké škole by mělo být možné studovat technické, ekonomické, zdravotní i sociálně zaměřené obory. Stejně jako u aktuálně nových oborů (popsané výše) by výuka měla být praktičtěji zaměřená než na mnoha veřejných VŠ s teoreticky orientovanými obory. Diskutuje se také o možnostech zapojení firem a s tím spojené práci u zaměstnavatele v rámci studia.
Lepší, než si myslíme…
Data dlouhodobě ukazují, že v Karlovarském kraji se výrazně rozchází veřejné mínění s kvalitou života. Máme tendenci vnímat realitu podstatně hůř, než jaká objektivně je. To platí pro téměř pro všechny oblasti od zdravotnictví, vzdělávání, dopravu, přes sociální oblast, podnikání až po kulturu a další.
Víme, že život tady není vždycky lehký a člověk často potřebuje i velké odhodlání. Objektivně se tu ale žije lépe, než si myslíme. A přesně na to chceme pomocí kampaně se stejným názvem upozornit a ukázat, že se spousta věcí za poslední dobu podařila.