Sokolov: Podnikatelům bez smlouvy o třídění hrozí statisícové pokuty (TV Západ)

Sokolov chce pokračovat ve výzvách směrem k veřejnosti ohledně třídění odpadů. I přes, podle města, dostatečný počet nádob, se stále dostává do tzv. nadlimitu.

dezinfekce

Podíl povinně vytříděné složky navíc pro letošní rok stoupl na 60 % a vše nad tuto hranici je výrazně dražší při ukládání na skládku. 

„My jsme se dostali na necelých 700 tun v takzvaném nad limitu. To znamená jenom pro upřesnění, že město Sokolov to bude stát z našich prostředků více než půl milionu korun. My tím tříděním chceme stále pokračovat dál. To znamená, že rozvíjíme i ten systém door to door. To znamená Sokolováci mohou třídit bioodpad, to znamená neupravenou zeleninu doma. V tomto roce půjdeme do těch čtvrtí, kde jsou většinou rodinné domky, ať už to je ulice Jeronýmova a také kousek ulice Jiřího z Poděbrad a ostatní. Budeme vyzývat občany, aby už si přišli pro ty malé popelnice, které mají doma, nebo pro ty kontejnerové nádoby, které mají doma. Jsme připraveni a už tak činíme a rozvážíme 240litrové hnědé nádoby, kam právě přijdou ty rozložitelné obaly s tím odpadem. Takže opravdu, myslíme si, že děláme všechno pro to, abychom Sokolovákům toto usnadnili,“ popsal místostarosta Sokolova Jan Picka. 

Zatím málo využívanou službou je taxi odpad, přestože za malý poplatek umožní odvézt i rozměrnější věci, například nábytek či větší spotřebiče. 

„Opravdu pohodlně z domova si kdokoliv ze Sokolováků, kteří tady mají pevnou adresu, může zavolat na společnost SOTES, objednat si kontejner, který přijede. Ti pracovníci SOTESu kolikrát jsou i nápomocni. To znamená, že mu pomůžou ty velké předměty anebo něco, co mu ve sklepě už překáží, dát do kontejneru. Pokud ne, tak bude ho mít u vchodu, tak si to tam dá sám. A prosím, toto vše stojí sto korun českých,“ přiblížil místostarosta. 

Kromě občanů chce město apelovat také na podnikatele s tím, aby nezapomínali na povinnosti zajistit si smluvně třídění odpadů. 

„Podle mě částka 2 000 korun ročně, na kterou je to vyjde, tak opravdu není pro podnikatele velká a oni vlastně tím získají oficiální potvrzení o tom, že s tříděným odpadem, separovaným odpadem, nakládají tak, jak mají podle vyhlášky. To znamená, že pak jsou imunní vůči jakékoliv kontrole. No a také snad i oni chtějí v Sokolově, tzn. ve městě, kde podnikají, se chovat vstřícně a ekologicky,“ dodal Picka. 

Bez písemné smlouvy hrozí pokuta do výše 300 tisíc korun, Česká obchodní inspekce pak může uložit sankci až jeden milion korun. 


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy