Tímto opatřením chce Ministerstvo životního prostředí, které změnu legislativy prosadilo, zvýšit množství vytříděného odpadu. V roce 2025 by měla Česká republika recyklovat 55 procent odpadu, a do roku 2030 musí být zrecyklováno 60 procent komunálního odpadu.
V Sokolově sveze každoročně společnost SOTES přes 5000 tun odpadu, přičemž ale zhruba čtyři pětiny tohoto množství tvoří směsný komunální odpad. Největší problém spatřuje vedení města v třídění biodpadu. Přestože loni zavedlo v některých lokalitách jeho svoz přímo z domácností, celkové vytříděné množství oproti roku 2022 pokleslo o 60 tun.
„Loňský propad ve třídění biodpadu může být dán i tím, že bylo suché léto a biodpadu zkrátka nebylo tolik. Nicméně v této oblasti vidíme velké rezervy a chceme naše obyvatele motivovat k větší aktivitě, Letos odhadujeme, že město bude muset za likvidaci odpadu zaplatit o 14 milionů korun více, než vybralo na poplatcích. Pokud by se situace nezlepšila ani příští rok, bude částka ještě vyšší,“ uvedl místostarosta Sokolova Jan Picka s tím, že vzhledem k rostoucím nákladům na likvidaci odpadu zvažuje radnice od příštího roku také navýšení poplatku za komunální odpad.
Letos město plánuje rozšířit takzvaný door – to -door systém, tedy třídění bioodpadu přímo v domácnostech, i do dalších lokalit. Zároveň připravuje spuštění nových osvětových spotů v kinech. Lidé s trvalým pobytem na území Sokolova mohou také bezplatně složit každý měsíc až 100 kg odpadu ve sběrném dvoře zdarma.
Zdroj: Město Sokolov