Sokolov: Rundovi se vydali po Stopách návštěv (TV Západ)

V zimní zahradě sokolovského zámku se ve čtvrtek 27. března uskutečnil křest nové knihy autorského tandemu Jana a Michaela Rundových. Ve svých společných dílech se věnují výhradně městu Sokolovu.

dezinfekce

V roce 2015 vyšla kniha věnovaná Hornickému domu, o čtyři roky později Zmizelý Sokolov o dnes již neexistujících domech starého města. Na ně pak navázala v roce 2020 kniha o sokolovských sídlištích. V roce 2021 při dokončení výstavby zařízení Čtyřka vydala dvojice otce a syna Rundových publikaci mapující původní 4. základní školu, kterou po demolici nahradilo pobytové zařízení pro seniory. 

Jejich nejnovější počin Stopy v Sokolově podává ucelený přehled všech významnějších návštěv města. Kromě hlubší historie od roku 1619 uzavřené rokem 1948, jsou zaznamenány novodobější příjezdy. Ty byly především v posledních 70 letech spojeny s průmyslovou činností.

„Kdy přijížděli prezidenti a premiéři a tak dále a zajímali se o sokolovský revír. Ale v minulosti to víceméně bylo na cestách těch vladařů, kteří tady ve zdejším zámku přespávali. Ty nejnovější zprávy jsou zaznamenány v místním tisku, ale řekl bych, že nejsou příliš objektivní. Tam prostě popisují budovatelské úsilí a podobně. Kdežto v minulosti nejenom ta přítomnost těch význačných osobností přitahovala spoustu lidí, ale ti si mysleli také, že přijel někdo veliký a byli opravdu nadšeni. Třeba při návštěvě korunní princezny Štěpánky se ukázalo, že prostě učitelé ve škole dávali volno a chodili na nádraží, kudy Štěpánka projížděla. Ona totiž byla v lázních Františkových Lázních a jela do Karlových Varů. Ale předtím navštívila naše město, protože shodou okolností Nosticové byly jednu dobu vychovatelé Štěpánky. Takových návštěv bylo daleko více,“ popsal Jan Rund. 

Z historických osobností si město a jeho okolí oblíbil například Goethe, který v nedaleké Svatavě přenocoval hned pětadvacetkrát.

„A takových osobností bylo víc. Prostě je potřeba se zahloubat do té knihy a seznámit se s tím, kdo tady všechno v Sokolově byl. Jsou to osobnosti známé, význačné, ale i docela kontroverzní. Jedním z nich je třeba Adolf Hitler. Vzpomínáme také v té knize o "návštěvě" Sovětské armády, která sem v srpnu 1968 přijela, ale zmiňujeme také návštěvu americké armády v roce 1945,“ přiblížil Jan Rund. 

Kromě historických pramenů mohli autoři v nové historii města čerpat také ze svých vzpomínek. 

„Můj otec od padesátých let, já potom od sedmdesátých let, tak některé ty návštěvy si také sami pamatujeme, ať už oficiálně, nebo jako diváci. A snažili jsme se do knihy také zapracovat i třeba rodinné vzpomínky. A konkrétně třeba můžu jmenovat v padesátých letech, kdy náš dědeček hrál ve volejbalovém mužstvu proti Číňanům. Byli tady čínští volejbalisté a to je jeden z příběhů, který tady máme. Nebo náš dědeček byl známý sportovec, tak máme tam třeba takovou vzpomínku na Emila Zátopka, ať už tady v Sokolově, anebo právě můj otec byl v Hranicích na Moravě na vojně, kde Emil Zátopek trénoval v téměř kilometr dlouhé chodbě místních kasáren. A tam je taky jedna z těch vzpomínek. Takže těch osobních vzpomínek my tam máme uvedeno více,“ vysvětlil Michael Rund.  

U novějších, významnějších návštěv, které končí rokem 2023, autoři doplnili také obsáhlejší obrazový materiál. Zhruba deset z celkem sta stránek knihy je v závěru věnováno také nejrůznějším přehledům.

„Ať už jsou to různé seznamy sportovců, dalších umělců, hudebníků a i třeba koneckonců jsou tam právě třeba moji spolužáci, konkrétně dva z těch a to nechám potom možná překvapení na tu knihu, tak dva z těch známých dnešních umělců. Tak s jedním jsem chodil do školky a s druhým do školy do základní školy. Takže můžu jmenovat do školky s Danem Bártou než byl tím známým zpěvákem a do školy s Daliborem Gondíkem,“ dodal Michael Rund. 

Křest knihy proběhl za velkého zájmu veřejnosti, vedení města i zástupců Karlovarského kraje, společnosti SUAS Group a spoluvydavatele tiskárny AZUS. Poděkování autorů náleželo také kolegovi spisovateli z řad hornického stavu Jaroslavu Jiskrovi. Publikaci vyšla v nákladu 500 kusů ve spolupráci s Muzeem Sokolov.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
UNIWEB - weby od lidí pro lidi

Hlavní zprávy