Ve středu 19. června dopis spolupodepsali zástupci největších měst na sokolovském Městském úřadě. Iniciátorem dopisu byl sokolovský starosta Petr Kubis, který u sboru dlouhé roky sloužil a situaci velmi dobře zná.
„Já se domnívám, že problém nejen u policie, ale u všech bezpečnostních sborů je to, že nejsou konkurenceschopní na trhu práce z hlediska platových podmínek. Když si vezmete například u policie nástupní plat 30 tisíc hrubého. Pokud si policista dodělá to patřičné vzdělání, to znamená nástupní kurz tak je na nějakých třiceti sedmi tisících. Já jsem opravdu si objel třeba i průmyslové zóny, a to je standardní nástupní plat dělnické profese. Já si myslím, že tady opravdu je zakopaný pes, že nám dnes odcházejí policisté, ale i příslušníci Hasičského záchranného sboru, Vězeňské služby v době, kdy jsou už zkušení, kdy mají za sebou třeba pět, šest let služby, mnohdy i deset a už nečekají ani na ty výsluhové příspěvky. To znamená, vidíme to jako velký problém, který se může velmi rychle odrazit v zajištění vnitřní bezpečnosti,“ uvedl starosta Sokolova Petr Kubis.
Situace s nedostatkem policistů je v kraji nejhorší na Chebsku, kde je personální propad až 50 %.
„Drobnou kriminální činnost ani nikdo nehlásí. Dnes už je tady situace taková, že občanovi, když někdo vykrade sklep, tak už ani policii nevolá, pokud ta škoda není taková, aby to potřeboval pro pojišťovnu, protože si uvědomuje, že mu nikdo nepomůže, jen s tím ztrácí čas. Takže i to může zkreslovat potom pohled na to, jak je to tady s nápadem té trestné činnosti, jak oni tomu odborně říkají. Domnívám se, že je zásadně nezbytné tady skutečně posílit mzdové prostředky tak pro policisty, aby pro ně ta práce byla zajímavá zejména finančně, protože tady ta konkurence jiných zaměstnání, zejména v příhraničí v Německu je velká a já ty mladé lidi chápu, že radši si vydělají větší peníze s menšími starostmi někde jinde, než u té policie. Tak očekáváme, že se podaří získat navýšení těch prostředků a moc si to přejeme a doufáme, že se ta situace z hlediska počtu policistů zlepší,“ popsal chebský starosta Jan Vrba.
Starostové zároveň zdůrazňují, že jejich iniciativa není kritikou Policie České republiky.
„My si myslíme, že Policie ČR v rámci možností, které má, dělá maximum. Je potřeba si říci, pokud máte omezený personální stav, no tak samozřejmě musíte třeba více chodit do práce, více musíte chodit do zaměstnání. Já když jsem to konzultoval i s funkcionáři policie, tak oni na to upozorňují, že ti policisté jsou přepracovaní a de facto i právě ekonomicky demotivovaní. Což znamená základní zajištění bezpečnosti v Karlovarském kraji z hlediska třeba vyšetřování trestných činů, přestupových agend a podobně, si myslím, že funguje. Prostě policisté nejsou v ulicích a my na jedné straně řešme ta čísla, ale na druhé straně taky zajišťujme bezpečnost občanů z hlediska pocitu bezpečí. To znamená, že ti policisté logicky pak chybí tam, kde by měli být. A já se obávám toho, že není cesta, že se začnou zřizovat v malých obcích obecní a městské policie. Je potřeba si říci, že pořád je to jeden balík peněz. A ta města, pokud začnou zřizovat obecní policie, takže vlastně saturují povinnost státu a začínají zajišťovat vnitřní bezpečnost. V každém případě je ale potřeba říct, že tady dochází k určité symbióze mezi státní a městskou policií, že samozřejmě spolupracujeme, jak je to možné, ale určitě to není budoucnost a není to systémové řešení,“ vysvětlil starosta Kubis.
Na výzvu přišla od ministra vnitra Víta Rakušana odpověď.
„Já jsem rád, že pan ministr odpověděl a odpověděl v tom duchu, že de facto souzní s námi, že to vidí jako nejúčinnější a nejrychlejší nástroj. A budu věřit tomu, že se zavázal, že udělá všechno pro to, aby na jednání vlády prosadil navýšení finančních prostředků právě pro bezpečnostní sbory a pro policisty. Uvidíme, co přinese budoucnost a věřím tomu, že i jako bývalý starosta chápe, že je to velký problém,“ dodal Kubis.
Odchody zkušených policistů pokračují i nadále, jen v minulém týdnu podle starosty Petra Kubise odešli další dva na průmyslovou zónu do Chebu.