Během akcí byly provedeny v několika desítkách chovů hospodářských zvířat celkem stovky vyšetření na obsah zbytků pesticidů v živočišných produktech. Všechny vzorky byly posouzeny jako zdravotně nezávadné a vyhovující limitům daným evropskou legislativou. To je pro české chovatele a spotřebitele jistě dobrá zpráva.
První z kontrolních akcí se uskutečnila od letošního června do září v celkem 17 chovech dojnic, prasnic a kuřat ve výkrmu (brojlerů) v pěti krajích. V rámci kontrol byly vzorky masa, orgánů a mléka chovaných zvířat vyšetřeny na obsah dvaceti nejčastěji používaných biocidů. Stopy těchto látek byly zjištěny pouze u dvou vzorků syrového mléka. Jednalo se však o koncentraci na hranici měřících schopností analytických metod. Všechny vzorky byly proto posouzeny jako zdravotně nezávadné a poživatelné, vyhovující maximálním limitům příslušného nařízení EU.
Druhou akcí bylo každoročně prováděné vyšetřování reziduí pesticidů v mléce a mléčných výrobcích, vejcích, mase včetně masa z biochovů a medu. V rámci akce koordinované na národní úrovní Ministerstvem zdravotnictví ČR a na evropské úrovni Evropskou komisí se vyšetřovalo více jak 120 vzorků. V současné době zbývá k vyšetření jen několik posledních vzorků. Dosud nebyly zjištěny měřitelné koncentrace pesticidů.
Třetí kontrolní akci přímo vyprovokovala „fipronilová kauza“ způsobená nelegálním použitím látky proti parazitům – čmelíkům v chovech nosnic v Nizozemsku a Belgii. SVS, která se do této iniciativy Evropské komise dobrovolně přihlásila, vybrala pro kontroly náhodně 15 tuzemských chovů nosnic a zde odebrala vzorky vajec. Každý vzorek byl laboratorně vyšetřen na 50 druhů potenciálně použitelných pesticidů, a to včetně těch, které se legálně v chovech používat nesmějí.
„Všechny vzorky vajec na celý rozsah provedených vyšetření zcela bezpečně vyhověly z hlediska zdravotní nezávadnosti – koncentrace všech vyšetřovaných pesticidů byla neměřitelná,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Výsledky byly v předepsaném formátu zaslány Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), který celoevropský projekt následně vyhodnotí.
SVS kontrole zdravotní nezávadnosti potravin z hlediska chemické a biologické bezpečnosti věnuje soustavnou pozornost, a to jak plánovanými kontrolami a monitorováním stavu, tak sledováním trendů v obsahu nežádoucích látek a patogenních mikroorganizmů.
„Jak dokládají i výše popsané kontrolní akce, dovede veterinární dozor také pohotově reagovat na vzniklé problémy na našem i mezinárodním trhu,“ uzavřel Semerád.
Zdroj: Státní veterinární správa