Cestu z anglického Southamptonu do Ameriky si nemohl dovolit každý a na těchto lodích se plavila náročná a zámožná klientela. Tomu odpovídalo nejen zařízení lodi, ale i její vybavení. Své porcelánové nádobí dodala i továrna v nedaleké Březové – Pirkenhammer. Výrobky této firmy byly ve druhé polovině 19. a prvních desetiletích 20. století synonymem luxusu a kvality. Právě proto Pirkenhammer vybavil restaurace a kavárny na Titanicu nádobím s typickou korunkou a zkříženými kladívky. Nicméně téměř jistě nebyl jediný a zajisté své výrobky dodaly i porcelánky britské.
Pirkenhammer vyrobil pravděpodobně více kusů, než bylo na lodi. Díky tomu se dostalo v 90. letech 20. století do sbírek Muzea Karlovy Vary. Tvar Titanic byl zaregistrován v únoru 1912, ale vyráběl se i po námořním neštěstí a některé kusy byly vyrobeny i po roce 1918, již ale nenesou název tvaru „Titanic“.
Na lodi byl téměř jistě servis zdobený zlacením a zelenými girlandami. Stejný, ale pocházející ze současnosti, vyrábí porcelánka v anglickém Derby. Chcete-li si toto nádobí prohlédnout, vyrazte do Muzea Karlovy Vary a vraťte se zpět do historie. Výstavu je možné zhlédnout do 30. dubna 2022.
Zdroj: Krajskjé listy