Ve Žluticích starosta Václav Slavík provedl představitele Karlovarského kraje místním muzeem, které má zčásti obnovenou expozici. Ta by v budoucnu měla získat moderní interaktivní podobu. „Diskutovali jsme o tom, že město potřebuje opravit silnici směrem do Čichalova, která je ve špatném stavu. Dále i o problému s končícím zubařem ve městě, kde sice působí druhá zubní lékařka, ale už nemůže brát více pacientů. Na veškeré snahy vedení města získat nového dentistu zatím nikdo kladně nereagoval. Bavili jsme se i o začleňování ukrajinských uprchlíků, aktuálně pro ně ve městě organizují kurz českého jazyka, který navštěvuje kolem 10 lidí,“ uvedl hejtman Petr Kulhánek.
Žlutice si chtějí udržet nezávislost v nakládání s odpady a i třídění odpadu zajišťují místní Technické služby města. Do budoucna ale vznikne problém s tím, že skládka Vrbička, kam vyvážejí odpad, už nebude mít potřebnou kapacitu. „Proto jsem pana starostu informoval, že by se touto věcí měla zabývat Komunální odpadová společnost, která by nejpozději do poloviny příštího roku měla obcím představit, jak bude do budoucna fungovat,“ dodal hejtman. Město by také ocenilo, kdyby se podařilo obnovit zastávku autobusů od Karlových Varů na Prahu v Lubenci, kde nyní autobusy nestaví. Hejtman přislíbil, že o tom bude jednat s ředitelem Koordinátora integrovaného dopravního systému.
Ve Štědré blahopřáli zástupci kraje čestnému doživotnímu veliteli hasičů Jiřímu Brodimu, který na počátku května získal nejvyšší možné hasičské vyznamenání – titul Zasloužilý hasič. V doprovodu starosty Františka Pánka si prohlédli zámek ve Štědré, který obec odkoupila v roce 2011 od soukromého majitele a v roce 2012 začala s jeho rozsáhlou rekonstrukcí. „Zámek je na první pohled zvenčí v žalostném stavu, ale díky úsilí starosty Františka Pánka se postupnými kroky a investicemi, které dosáhly zatím 40 milionů korun, povedlo zrekonstruovat a zrestaurovat kompletní interiéry v přízemí a v patře. Vnitřní prostory zámku získaly zcela novou kvalitu a v budoucnu se může zámek Štědrá stát atraktivním a vyhledávaným místem pro milovníky památek,“ popsal Petr Kulhánek. Obec také v současnosti jedná s Krajskou správou a údržbou silnic Karlovarského kraje o výstavbě nového chodníku, který by přispěl k větší bezpečnosti chodců.
Se slabým signálem většiny mobilních operátorů se potýká obec Pšov. Kraj tedy zahrne Pšov do seznamu obcí z území regionu, o kterých bude jednat s Českým telekomunikačním úřadem. Starostka Pšova Radmila Houdková taktéž vysvětlila zástupcům kraje, že obec hledá budoucí využití budovy bývalé mateřské školy. „Obec zvažuje vyhlášení referenda, aby se mohli občané vyjádřit k tomu, co v budově chtějí mít,“ doplnil hejtman. V Pšově a místní části Novosedly jsou aktuálně v provozu dva obchody, kvůli rostoucím nákladům na zajištění jejich chodu nejsou ale otevřeny po celý den. „Informoval jsem paní starostku, že na podzim tohoto roku vyhlásí Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR dotační program pro obchody v malých obcích, pro Karlovarský kraj by měly být k dispozici 3 miliony korun. K tomu je možné využít i krajskou dotaci na investici do oprav prodejen. Hlavně pro seniory je nutné zachovat obchody v malých obcích, aby si mohli bez problému nakoupit základní potraviny a další věci,“ dodal krajský radní Vít Hromádko. Starostka rovněž zavedla hejtmana a krajského radního do kostela sv. Jiljí v Chlumu, o jehož záchranu se obec snaží už několik let.
Zdroj: Krajské listy