Na telefon jí přišla zpráva od kamarádky o pátrání po pohřešovaném dítěti společně s jeho fotkou. O dvě vteřiny později spatřily u silnice malé dítě, které na sobě mělo fialovou bundu jako právě na fotce.
„Byla už noc, docela sychravo, asi jenom 12 stupňů a pršelo. Poznaly jsme ho podle fialové bundy, kterou měl na snímku,“ uvedla Aneta Dušková. Chlapec stál u silnice a ženy měly strach, aby ho nesrazilo nějaké vozidlo. Okamžitě tedy zastavily, ale chlapec na ně nereagoval. „Hrozně se bál a vůbec neodpovídal. Nakonec jsme ho vzaly do auta, pustily mu pohádku a zavolaly na policii,“ dodává mladá zachránkyně. Díky jejich pohotovému jednání se pohřešovaný chlapec mohl krátce poté šťastně shledat se svými nejbližšími.
Tento příběh se odehrál 15. září 2024 v obci Štítary. Osmiletý chlapec zmizel od zemědělské usedlosti, kde byl s dědečkem, který ho bezúspěšně hledal více než hodinu, než zoufalou situaci oznámil policii.
Na místo byly ihned vyslány policejní hlídky včetně policejního psovoda se služebním psem. Do rozsáhlé pátrací akce se zapojilo přes stovku policistů hasičů dobrovolníků, dron i policejní vrtulník. Pátrání po pohřešovaném chlapci bylo vyhlášeno v médiích v rámci Národního koordinačního mechanismu jako Dítě v ohrožení. Do pátrání se zapojila celá řada médii a informace se šířili i sociálními sítěmi.
Právě díky sdílené zprávě na sociální síti si Aneta Dušková pohřešovaného chlapce všimla. Za tuto pomoc dnes 26letá žena z Hranic u Aše získala ocenění „Ztracená pomněnka“, které jí na Krajském ředitelství policie Karlovarského kraje předali zástupci Policie České republiky a Slavia pojišťovny.
„Všímavost, doplněná důležitým mixem náhody a štěstí, způsobila, že za chvíli se ztracené dítě setkalo opět se svojí rodinou. Jeho putování ašským výběžkem mělo šťastný konec. Díky pozorné Anetě Duškové a její mamince naštěstí všechno dobře dopadlo,“ uvedl mluvčí Slavia pojišťovny Václav Bálek.
„Cílem společného projektu Slavia pojišťovny a Policie České republiky „Ztracená pomněnka“ je motivovat lidi k vzájemné pomoci, empatii a všímavosti. Ocenění v něm získají ti, kterým nejsou lhostejné problémy ostatních. Ztracenou pomněnku dostanou za pomoc při nalezení pohřešovaného člověka. Bez ohledu na to, zda jde o dítě, dospělého nebo seniora,“ dodal Václav Bálek.
Za Krajské ředitelství policie Karlovarského kraje ocenil Anetu Duškovou i náměstek ředitele pro vnější službu plk. Mgr. Jiří Matouš. „Pomoc veřejnosti je pro nás neocenitelná. Děkujeme všem, kdo se na pátrání podílejí. Děkujeme i zástupcům médii, protože i vy nám velmi pomáháte při pátrání po pohřešovaných osobách,“ uved náměstek.
V roce 2023 pátrali policisté v Karlovarském kraji po 69 pohřešovaných osobách, z toho jich bylo 68 vypátráno. Ve 23 případech se jednalo o pohřešované děti.
Do současné doby letošního roku policisté pátrali po 77 pohřešovaných osobách a 74 z nich bylo vypátráno. Ve 21 případech se jednalo o pohřešované děti.
mjr. Mgr. Kateřina Pešková