2002 – Cheb: V Galerii G4 vystavuje Tono Stano (TV Západ)

Unikátní výstava slavného figurálního fotografa Tona Stana je v těchto dnech k vidění v chebské Galerii G4. Jeho novou kolekci zvanou Fascinace tvoří pět desítek černobílých snímků, které 43letý fotograf vytvořil v letech 1996 až 2001.


Tentokrát však snímky nevznikly v ateliéru, ale autor situoval své modely do přírody, například do lokalit v povodí Odry či Vltavy. 

"Já jako kluk jsem vyrůstal vesnici, takže jsem se pohyboval v přírodě dost často. Pak jsem dlouho byl ve městě, začalo mi to chybět, takže jsem spojil ty dva zájmy nebo něco, co mě oslovilo v dětství a potom, co mě oslovuje i teď. A nešlo to vlastně ani jinak si myslím. Když jsem chtěl dělat něco s tou přírodou, tak jsem tam chtěl mít člověka. A v ateliéru jsem už nějaké věci udělal. Takže jsem ještě toužil přibrat tu přírodu, abych taky nabral nějakou zkušenost," vysvětlil fotograf Tono Stano. 

Tono Stano, který se narodil na Slovensku, ale v současné době žije v Praze, se věnuje aranžované a inscenované fotografii. Inspiraci čerpá nejčastěji v lidském těle, které zobrazuje, s hravostí sobě vlastní, v jeho nahotě. V jeho, do detailu promyšlených, stylizovaných realizací s živými modely však nechybí nadsázka, metafora ani inteligentní humor. Nejinak je tomu i u nové kolekce snímků, byť tentokrát se vizuální hra přesunula do volné přírody. 

"Je to práce složitější co se týče i organizace a i té manipulace, protože ta příroda je kolos, monument, takže tam to vyžaduje i dávku určité pokory a respektu, takže jsem s tím počítal. Dělal jsem si zkoušky, takže jsem zjistil, jak se mám chovat, co můžu a co nemůžu," dodal Stano. 

Cyklus Fascinace, který zatím mohli vidět návštěvníci v Berlíně a v Praze, kde byl na podzim roku 2001 v Domě fotografie, bude v chebské Galerii G4 vystaven do 31. května a poté se vydá na cestu do amerického San Franciska.

NetConcert Music by Frank Zappa

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Reviens Bébel!

Hlavní zprávy

 

NetConcert Brecker Brothers Band Reunion
weby uniweb