Trh elektromobilů v USA?

0

Bývalý šéf Fordu, Mark Fields, trh s elektromobily, nižší prodeje, čínská konkurence


Bývalý šéf Fordu, Mark Fields, varuje, že americký trh s elektromobily ztrácí optimismus a vítá realitu, s nižšími prodeji než se očekávalo. S menším zájmem o nové modely a rychle padajícími cenami, automobilky revidují plány expanze a investic. Fields zdůrazňuje narůstající konkurenci čínských výrobců elektromobilů.

Bývalý šéf automobilky Ford, Mark Fields, se domnívá, že americký trh s elektromobily prochází zásadní změnou. Optimismus, který vládl v posledních letech, se začíná vytrácet a nahrazuje ho realističtější pohled na celou situaci. Ačkoli prodeje elektromobilů stále rostou, tempo tohoto růstu už není tak vysoké, jak se očekávalo. V loňském roce tvořily elektromobily asi 7 % celkových prodejů automobilů v USA. Trh sice nadále expanduje, avšak neprobíhá očekávaná akcelerace.

Americké automobilky začínají přehodnocovat své plány expanze v oblasti elektromobilů a investice do nových technologií. Hlavním důvodem je posun postoje spotřebitelů, kteří se začínají obávat vysokých nákladů na elektromobily, jejich nedostatečného dojezdu a rychle se snižujících cen nových modelů. Například Model Y společnosti Tesla se nyní prodává za cenu o 20 % nižší než v minulém roce. Tento trend má za následek také pokles cen ojetých elektromobilů, což negativně ovlivňuje jejich hodnotu na sekundárním trhu a zároveň snižuje zájem o nové vozy.

Fields tvrdí, že čínské automobilky představují pro americké konkurenci skutečnou hrozbu. Totižto, Čína není významnou silou v oblasti výroby automobilů se spalovacími motory, proto se rozhodla intenzivně investovat do elektromobility a získat tak silnou pozici. Čínskou vládou podporuje toto odvětví a kvalita vozů z této země se podle odborníků výrazně zvyšuje. Navíc v Číně existuje obrovský objem výrobních kapacit. Čína se snaží dovážet své vozy do USA přes Mexiko, aby se vyhnula obchodním překážkám.

Čína má značnou konkurenční výhodu v nízkých nákladech na práci a vlastnění továren na výrobu baterií pro elektromobily. Tesla zatím dokáže udržet svou silnou pozici díky integraci svého výrobního řetězce. Nicméně, noví američtí výrobci elektromobilů potřebují dosáhnout potřebného objemu výroby, což se pro ně může stát problémem před čínskou konkurencí. Fields navrhuje změnu regulace automobilových emisí v USA, protože zákony v některých státech, jako je Kalifornie, počítají s nereálnými cíli ohledně prodejů elektromobilů s nulovými emisemi. Podle experta buď Bidenova vláda tyto požadavky upraví, nebo se tím začne zabývat znovuzvolení Trumpa.Související

Komentáře

Máte názor? Komentujte článek...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář