Celý areál miniaturparku má rozlohu sedm hektarů. V konečné fázi by zde mělo být umístěno až 200 replik významných objektů. Všechny budou postaveny v měřítku 1:25 a budou zcela věrně zachycovat i ty nejmenší detaily staveb. Postavení modelů je proto časově náročné.
„Záleží podle složitosti modelu. Např. zde za námi kostel sv. Mikuláše z Budějovic nám trval asi rok a dva měsíce. Dělali jsme to s kolegou, tedy dva. Na stavbě není ani kousek dřeva, protože je to všechno v exteriéru. Používáme umělé hmoty a epoxidovou pryskyřici, z té odléváme jednotlivé detaily – komponenty,“ popsal vedoucí modelářské dílny Jan Stehlík.
Dominantou areálu je katedrální kostel sv. Mikuláše s poblíž stojící goticko-renesanční černou věží z Českých Budějovicích. Replika barokního kostela je zcela funkční, o čemž svědčí např. jdoucí věžní hodiny. Nepřekvapí tedy ani výrobní cena tohoto modelu – 750 tisíc korun. Na nedalekém návrší se nachází rotunda sv. Jiří z hory Říp, která je známa z jedné z pověstí Kosmovy kroniky o praotci Čechovi. Další podrobnosti se lze dozvědět z informačních tabulí umístěných u každé stavby. Jsou zde zastoupeny i památky lidové architektury. Funkční mlýnské kolo asi nejvíce zaujme na modelu Ruderova mlýnu s přilehlým Starým bělidlem. Také vodní plocha parkového jezírka je využita. Je zde umístěn renesanční zámek Červená Lhota.
A jak se tyto modely staví?
„Je to podobné jako u velké stavby. Hrubá stavba, ta jde poměrně rychle. Když se pak dostaneme k detailům, sošky, římsy a tak – je náročnější časově,“ vysvětlil Stehlík.
V Mariánskolázeňském ateliéru, který má pouze tři zaměstnance, se již pracuje na dalších stavbách. V nejbližší době budou moci návštěvníci miniaturparku zhlédnout repliky zámku v Českém Krumlově a Křížového pramene v Mariánských Lázních. Rozpracovány jsou modely místní lázeňské kolonády a přehrady Les Království. Další rozšiřování areálu je tak nejvíce limitováno zájmem firem o sponzoring jednotlivých staveb.