„Přistáli jsme v Hongkongu, ale hlavním cílem bylo město Kanton a také zvláštní hospodářské zóny Šen-čen, Ču-chaj a Macao a některá venkovská sídla v okolí Kantonu. Navštívili jsme také nejkrásnější snad místo v Číně, což je oblast Guilin a Jiangsu. To byla taková perlička v rámci jinak ekonomicky zaměřeného zájezdu,“ popsal popsal vedoucí projektu Jiří Hofman.
Součástí programu byla rovněž návštěva univerzity v Kantonu, kde byly navázány první kontakty s místními studenty a učiteli. Konkrétní spolupráce by se měla rozjet naplno v příštím roce. Ale hlavním tématem cesty bylo poznání čínské ekonomiky. A tak si skupina Chebanů prohlédla česko-čínský podnik Škoda a porcelánky v okolí Kantonu a rovněž některá venkovská sídla, kde dochází ke spojení průmyslové a zemědělské výroby.
„Překvapilo nás to, co je na první pohled patrné. To je obrovský stavební boom, který zejména v jižní Číně každého překvapí. Na druhé straně není pro nás stále příznivé to, že Škodovka v Guangzhou v Kantonu není v dobré ekonomické situaci. Stále je v červených číslech a nové vedení Škodovky v Plzni jí dalo vlastně rok šance na to, aby se z této situace dostala. Věříme, že se tak podaří, protože některé obchodní aktivity, které rozvíjejí jsou docela nadějné. My jim samozřejmě držíme palce a rádi bychom do budoucna prostřednictvím našich absolventů také našim podnikům v Číně pomohli,“ uvedl dále.
Všichni účastníci zájezdu se shodli na tom, že největším šokem pro ně byl systém dopravy ve velkých městech, kde panuje naprostý chaos, ale přesto dochází k minimum havárií. Podobná cesta by se měla uskutečnit i v příštím roce. Z tohoto důvodu autoři projektu zažádali již v těchto dnech o přidělení dotace od grantové agentury České republiky.