"Žijeme ve městě s dlouhou tradicí a významnou, v některých chvílích i dramatickou, historií. Až do roku 1721 se Chebu díky okolnostem i obratné politice dařilo držet výsadní postavení a mimořádná privilegia. Za dobu od první písemné zmínky se vystřídalo více než třicet generací. Dnešní podoba Chebu je výsledkem a odkazem práce statisíců lidí, kteří v něm žili a pracovali," řekl na úvod starosta města Pavel Vanoušek.
Na chebském náměstí vyrostly obří stany, kde se čepovalo pivo a prodávalo občerstvení. Stánky s rozličným sortimentem byly v obležení návštěvníků. Na pódiu i pod pódiem probíhal v sobotu program, děti měly možnost zhlédnout pohádky nebo kejklíře.
Součástí oslav byla také výstava mapující osudy Chebanů. Návštěvníci kostela svatého Mikuláše si mohli prohlížet karty s jednotlivými životními příběhy lidí. K dispozici byla také prezentace s ukázkami některých zajímavých osudů promítaná na plátno v interiéru kostela.
Asi nejočekávanější událostí bylo otevření výstavy o historii města Chebu, která poprvé ukázala veřejnosti dokument z roku 1061. Jeho originál byl zapůjčen z Německa.
"Úkol to nebyl vůbec jednoduchý, protože sehnat takto starou listinu, půjčit si jí a splnit všechny technické a ekonomické podmínky pro její zapůjčení nebylo jednoduché," uvedl ředitel chebského muzea Roman Procházka.
Zklamáním bylo naopak pro návštěvníky i novináře nemožnost pořízení fotografií nebo záznamu z výstavy. Listinu vám proto ukážeme pouze v oskenované podobě, kterou nám muzeum poskytlo.
Sportovní akcí Chebské kašny končil sobotní program. Po úvodních závodech v dětských kategoriích závodili cyklisté na trase vytyčené na pěší zóně.
Další záběry uvidíte po skončení Zpráv v pořadu Bez komentáře.