Zaznamenány jsou tedy již první statistiky, ale i ohlasy veřejnosti.
„Pravidla pro tuto službu jsme na základě návrhů občanů i praxe částečně upravili. Dosud bylo nutné objednat jízdu 48 hodin předem, nyní už toto není potřeba a „seniorbus“ lze přivolat na druhý den, nebo, je-li to možné, ještě ten samý den,“ uvedl řídící městské policie Richard Kosík.
Lidé „seniorbus“ nejčastěji využívají k převozu k lékaři, za různými službami (na pedikúru, ke kadeřníkovi, atd.), na hřbitov či k obchodním střediskům.
„Máme například klienta, který má objednanou 10. hodinu každý den v týdnu, kdy se s námi sveze na svou zahrádku nakrmit a vyvenčit psa. Zpět domů pak dochází sám,“ doplnil Kosík s tím, že „seniorbus“ klienta odveze po městě a jeho obcích kamkoliv si bude přát.
Například v letních měsících bude možné přepravit třeba houbaře či sběrače plodů k lesu v blízkém okolí Aše.
Klient za jízdu zaplatí jednotnou cenu 20 korun, stejně jako doprovod v případě držitelů průkazu ZTP, a to při každém nástupu do vozidla. Cena je stejná pro jízdu po Aši i do místních částí. Doprovod držitele průkazu ZTP/P nehradí nic. Organizačně je služba zařazena pod městskou policii, která také vede veškerou evidenci o provozu vozidla a na telefonním čísle 774 629 415 přijímá objednávky.
Klientem může být jen držitel průkazu, který mu vystaví Odbor sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu v Aši, sídlící v budově v Kamenné ulici. Podmínkou pro získání průkazu je trvalé bydliště v Aši nebo v jeho místních částech Mokřiny, Vernéřov, Dolní Paseky, Horní Paseky, Kopaniny, Doubrava, Nebesa a Nový Žďár, a věk 65 let +. Tato věková hranice neplatí u osob se zdravotním postižením - držitelů průkazů ZTP a ZTP/P, pro které je služba rovněž zřizována. I tito klienti si ale musí vyřídit na odboru sociálních věcí a zdravotnictví speciální průkaz. Těchto průkazů je mezi lidmi už kolem 230.
Zdroj: město Aš