„Od 1. září 2020 by se pod Fakultou zdravotnických studií měl otevřít obor Fyzioterapie zhruba s 25 až 30 studenty a obor Zdravotní sestra, prezenční studium, také zhruba s 25 až 30 studenty. Fakulta zdravotnických studií dnes v uvozovkách v Plzni na Západočeské univerzitě nemá prostorové možnosti dále se rozvíjet. Jak jsem již řekla, tak v letošním roce se na Fakultu zdravotnických studií na obor Zdravotní sestra prezenční studium a kombinované studium Fyzioterapeut a záchranář hlásilo 984 studentů, ale fakulta mohla přijmout pouze 184. Z analýz, které máme, tak se tam hlásila i řada studentů z Karlovarského kraje. Ale my bychom si přáli, aby k nám – sem na Západočeskou univerzitu v Chebu, přišli studovat i studenti z jiných krajů, protože je pak zde velká možnost toho, že by tady našli pracovní uplatnění a že by v kraji zůstali,“ popsala hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová.
Pokračovat budou i jednání s Fakultou pedagogickou kvůli nedostatku kvalifikovaných učitelů v kraji a Fakultou strojní, jejíž absolventi by mohli najít práci například v plánovaném polygonu BMW.
„Máme některé systémové nástroje, které jsme právě zavedly pro podporu celospolečenských potřebných profesí. Dovedu si představit, že i v rámci programu Re:Start zaměříme naši podporu třeba na pedagogické fakulty v strukturálně postižených regionech, což by mohlo prospět i nabídce pedagogického vzdělání tady v Karlovarském kraji. Druhou rovinou konkrétní pomoci je, že chceme pokračovat dál v celospolečenských potřebných profesí a jejich podpoře. A tam se nabízí skutečně podpořit vzdělávání zdravotních sester, a to je zase věc, která by mohla probíhat zde na půdě Západočeské univerzity, na pobočce v Chebu,“ potvrdil možnosti ministr školství Robert Plaga.
Děkan Fakulty zdravotnických studií do 15. července zašle požadavky související s materiálně technickým a personálním zajištěním rozšířené kapacity v Chebu. Kromě potřebných akreditací bude škola potřebovat i navýšení financí o zhruba 14 milionů korun.
„Ta struktura je zhruba polovina a polovina. Sedm milionů je řekněme na personální zabezpečení a polovina na vybavení. Personální zabezpečení musí být zajímavé pro obě dvě strany – lékaře, kteří nám učí, i pro pedagogy, ale i pro personál. Bohužel je to ale velmi specifická oblast, nejsou to nějaké nadstandardní platy, ale průměrné platy v této kategorii. A to vybavení samozřejmě musíme mít, protože to dáváme Národnímu akreditačnímu úřadu, jestli to konkrétní technické zázemí a vybavení je pro výuku vhodné a my tam nějaké minimální mít musíme, aby naši studenti měli tu danou kvalitu,“ přiblížil děkan Fakulty zdravotnických studií Lukáš Štich.
Potřebná bude nejen spolupráce s nemocnicemi v kraji kvůli praxi studentů, ale také finanční podpora města Chebu. To dlouhodobě poskytuje příspěvek 500 tisíc korun ročně na Univerzitu třetího věku a dovybavení školy.
„Nicméně, myslím si, že klíčovým problémem jsou provozní prostředky. Ty jsou, řekl bych, již trošku v řádově větších objemech, a to už město samozřejmě táhnout nemůže za své, zejména pokud by tam byly další obory, jako zdravotnictví, příp. i pedagogika, což bychom samozřejmě vítali. Proto by musela být spolupráce jednak s Karlovarským krajem, že by se na tom musel podílet Karlovarský kraj a hlavně si myslím, že by to mělo systémově řešit Ministerstvo školství, protože objektivně, výuka v malých skupinkách a mimo sídlo vysoké školy jsou vždy vícenáklady, které pokud chceme, aby zde studium bylo, tak je potřeba to nějakým způsobem uhradit. O čem jsme se ale bavili, a to si umím představit, i když nyní mluvím za sebe, protože by to samozřejmě muselo schválit zastupitelstvo, tak je pokrytí nebo alespoň částečné pokrytí vstupních nákladů čili úvodní, vlastní náklady, které souvisí s tím, že, nyní budu mluvit konkrétně o oboru Zdravotní sestra, které zde bude, tak Fakulta zdravotnických studií by zde musela pořídit nějaké pomůcky, vybavení pro výuku, a to samozřejmě nejsou úplně malé částky. Myslím si, že pan děkan to odhadoval na částku sedm milionů korun. Takže neříkám celou tuto část, ale myslím si, že i významnou část této částky si umím představit, protože já vždy říkám, jednorázovou investici, aby se něco rozběhlo, to si umím představit i v relativně vysokých částkách, podpořit z města. Ale provozní prostředky, to bývá problém,“ dodal místostarosta Chebu Miroslav Plevný.
Fakulta ekonomická Západočeské univerzity Plzeň působí v Chebu již od roku 1990. Děkankou je v současné době Michaela Krechovská.