Samotnému mapování předchází vytipování lokalit ve městě v součinnosti MěÚ Cheb - odbor SvZ, Diecézní Charity Plzeň (DCHP), KOTCE o.p.s., Městské policie Cheb, Policie ČR- obvodní oddělení město. Dosud bylo uskutečněno 5 mapování – v 5/2015, v 1/2016, v 6/2016, v 2/2017 a v 9/2017. Mapování sociálních jevů ve městě je jednou z priorit Plánu sociálního začleňování města Cheb na roky 2017 – 2020.
Sběr dat se provádí ve vytipovaných lokalitách a současně probíhá v nízkoprahovém denním centru (DCHP), v noclehárně (DCHP) a v kontaktním centru (KOTEC). Data se zaznamenávají do sběrného archu, který byl sestaven ve spolupráci se všemi složkami. Otázky z archu: Kolik je vám let? Kde máte trvalé bydliště? Jak dlouho jste na ulici? Jak dlouho jste v Chebu? A další.
Za osobu bez přístřeší se považují osoby: které nemají střechu nad hlavou – nemají tedy vlastní, ani nájemní bydlení, ani nebydlí v ubytovně, nemají stálé bydlení u svých příbuzných nebo známých. Osobou bez přístřeší je i osoba využívající služeb noclehárny, nízkoprahového denního centra, kontaktního centra. Je to osoba, která často migruje s celým svým majetkem v batohu či tašce, nebo nocuje a přebývá na jednom nebo více místech, které jsou považovány většinovou společností mimo normu, mimo běžný standard bydlení – polorozpadlé jinak nevyužívané objekty, zahrádkářské kolonie, polorozpadlé boudy, jeskyně, mosty, nějaké provizorní přístřešky a jiné.
Všechny výstupy se odvíjí od toho: kolik osob se v daných lokalitách zrovna v dobu mapování našlo (město tipuje, že asi polovina), jaké informace mapované osoby poskytly.
Proto tato data město nemůže považovat za konečná a zcela směrodatná, jsou spíše vodítkem v této problematice.
„I letošní mapování nám ukázalo, že se v Chebu pohybuje něco kolem devadesáti osob bez přístřeší. Některé osoby nevyužívají žádných služeb, proto odhadujeme, že se jich v Chebu nachází zhruba 150 až 200. Ve většině případů jich na ulici žije déle jak 9 a více let. Nejpočetnější skupinou to bývají osoby ve věku 26 – 40 let. Nejčastější příčinou jejich situace je ztráta zaměstnání, nemožnost uhradit náklady na bydlení, dluhy a exekuce, rozchody s partnerem nebo neschopnost postarat se sám o sebe,“ uvedla místostarostka Eva Horná, do jejíž gesce spadá odbor sociálních věcí a zdravotnictví.
"Město Cheb má spoustu možností, jak těmto lidem poskytnout pomoc. Bohužel většina z nich pomoc nevyžaduje a se svým způsobem života je spokojena," dodala.
Zdroj: město Cheb