„Cílem výzkumu, který prováděli Andrej Shbat a Alena Kvasilová z Anatomického ústavu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, bylo určení identity jednotlivých pochovaných a hlavně jejich pietní uložení do nových rakví,“ uvedl městský historik Miloš Bělohlávek s tím, že rodinná hrobka Fenklů byla v druhé polovině 20. století zcela zničena a její podzemní část byla zaplněna hřbitovním odpadem.
„Chodov se u příležitosti stého výročí úmrtí Karla Fenkla rozhodlo hrobku obnovit a ostatky do ní opětovně uložit,“ doplnil historik.
Podle něj dosavadní průzkum ukázal, že v hrobce bylo pohřbeno pět jedinců, z toho tři dospělí a dvě děti.
„Kromě samotného starosty Fenkla zde byla pochována jeho žena, jeho snacha a dvě vnoučata. Ostatky byly původně uloženy v zinkových rakvích, které ale bohužel z velké části podlehly zkáze a neporušená se zachovala jen honosná rakev Fenklovy manželky Marie Anny, která zemřela v roce 1894,“ upřesnil Miloš Bělohlávek.
„Díky průzkumu už víme, že starosta Fenkl byl statné postavy, měl závažné problémy s chrupem a na konci života trpěl vypadáváním vlasů, které zakrýval parukou. Závěry výzkumu budou veřejnosti prezentovány v srpnu letošního roku, kdy bude v rámci tradiční svatovavřinecké pouti představena i obnovená rodinná hrobka,“ dodal historik.
Zdroj: město Chodov