Dva vodáci se v úterý večer vydali na prohlídku okolí vodáckého kempu v Sokolově. Přitom vlezli na odstavené železniční vagóny na seřaďovacím nádraží v Citicích. Mladou ženu přitom zasáhl výboj elektrického proudu z troleje. Po zásahu spadla ze střechy vagónu dolů. Druhý vodák přivolal na místo pomoc. Hasiči na žádost posádky záchranné služby na silnici podél seřaďovacího nádraží připravili místo pro přistání vrtulníku, poté pomohli s transportem vážně popálené ženy. Podle lékaře utrpěla popáleniny na sedmdesáti procentech těla.
Letecká záchranná služba ji převezla do Prahy na popáleninovou kliniku na Vinohradech. Přímo na místě pak poskytli první psychologickou pomoc mladíkovi, který s vodačkou lezl na železniční vagóny. Místo události si poté převzali drážní hasiči z Chebu společně s vyšetřovatelem požárů.
Nejedná se o první případ popálené osoby na tomto seřaďovacím nádraží. V dubnu loňského roku zde elektrický výboj zasáhl tři školačky, které se rovněž rozhodly přelézat vagony.
Jakýkoliv pohyb na železničním nádraží v kolejišti je vysoce rizikový, v kombinaci s lezením na vagóny do blízkostí elektrických trolejí je doslova život ohrožující. Není nutné se přitom drátů dotknout, výboj může člověka zasáhnout i na větší vzdálenost od trolejí.
Policie ČR tuto nehodu popisuje takto: V úterý dne 27. června kolem půl desáté večer došlo v železničním koridoru mezi Sokolovem a Citicemi k tragické události.
Dvacetiletá žena zde se stejně starým kamarádem přelézala odstavený vagón. Když vylezla na střechu vagónu, došlo k jejímu zásahu elektrickým proudem z trakčního vedení. Žena byla letecky transportována v kritickém zdravotním stavu do specializovaného střediska popálenin.
Sokolovští kriminalisté zahájili úkony trestního řízení ve věci prošetření příčin úrazu elektrickým proudem.
Jen na Sokolovsku došlo od roku 2014 na kolejištích obdobným způsobem k zasažení 4 osob elektrickým proudem od trolejového vedení.
Pro děti a mladistvé jde o lákavou adrenalinovou zábavu, kdy vylézají na vagóny či lokomotivy na seřadištích nepoužívaných vlakových souprav, přičemž si neuvědomují, jaké nad nimi číhá nebezpečí. Trakční proud z troleje dokáže zabít na větší vzdálenost, aniž by se drátů dotkli. Úrazy elektrickým proudem jsou nejhrůznější a stanou se ve vteřině. Následky pak, pokud přežijí, trvají celý život. Mylná je i představa, že trolejové vedení je pod napětím jen, když pod ním jede vlaková souprava. Každý úraz má své příčiny a nestává se náhodou. Každému úrazu předchází riziková situace, kterou můžeme rozpoznat a vyhnout se jí. Správnou a včasnou prevencí se dá těmto úrazům předejít. Poučte své děti, že jakýkoliv pohyb osob v kolejišti je zakázaný. I když se lidé pohybují na seřadištích nepoužívaných vlakových souprav, neznamená to, že zde není trolej pod elektrickým napětím a tudíž nemůže dojít k vážnému úrazu či úmrtí.
Zdroj: HZS Karlovarského kraje
Zdroj: Policie ČR