Co pomáhá na svědění pokožky a štípance od hmyzu

Každý to moc dobře zná a každý ví, že nejde o nic příjemného.

dezinfekce

Řeč je o svědění pokožky a drobných puchýřcích, které se na kůži vytvoří po štípnutí hmyzem. Člověka to nutí škrábat, ale tím se může pokožka stát ještě citlivější a zranitelnější, náchylná pro vstup infekce. Škrábáním si vytvoříme malé tržné ranky, kudy mohou vnikat bakterie a nečistoty. 

Mimo jiné škrábání nic neřeší, protože místo ještě více nateče a stává se více senzitivní. Tudíž škrábání způsobí ještě vetší svědění. Přinášíme vám tipy, jak svědění i otok místa zmírnit. Ať už je to kousnutí od hmyzu, bodnutí od komára či cokoliv dalšího. 

Nejlahodnější krevní skupina je 0 

Pokud máte krevní skupinu 0, pak budete na jídelním lístku komárů patrně častěji, než ostatní krevní skupiny. Vaše krev jim zkrátka chutná nejvíce. Chránit se můžete jednak díky repelentu, ale i tím, že budete častěji konzumovat potraviny bohaté na vitamin B. Patří zde například: obiloviny, luštěniny, hrozny, kvasnice, ananas, listová zelenina, ořechy. A samozřejmě je vhodné být připraven. To znamená mít k ruce vždy přípravky na svědění kůže: lék s účinnou látkou, antialergika, chladivý aloe vera gel či tekutý pudr. 

Po čem sáhnout v případě kousnutí hmyzem 

  • Štěnice – propolisová mast, octanové sáčky, chladivý gel po poštípání hmyzem, domácí prostředky (lístek bazalky, máty, brambora, cibule)

  • Kousnutí od blechy – tea tree olej, kortizonová mast, octanový gel, aloe vera gel, zubní pasta

  • Štípnutí od komára – gel s obsahem antihistaminika, led, aloe vera gel, plátek cibule, zubní pasta

  • Včely a vosy – tekutý pudr a antialergika, která pomohou zároveň zmírnit alergickou reakci a bezpochyby něco, co přinese úlevu  (chladivý gel)

Aloe vera gel 

Pro tyto i jiné případy je dobré mít neustále v lednici aloe vera gel. Jednak má hojivé účinky a tím, že jej máte v lednici bude citlivé místo i chladit. Aloe vera gel zklidňuje, hydratuje, hojí, příjemně chladí a vytahuje horkost. Kousnutí od blechy může být stejně tak nepříjemné, jako bodnutí od komára. Chladivý gel zmírní i kousnutí pavoukem. 

Solný obklad 

Potřebovat budete navlhčený hadřík do kterého zabalíte malý kopeček soli, takže vznikne takový polštářek. Ten přiložíte na citlivé místo a necháte půl hodinky působit. Opět se hodí pro různé případy a dokonce i pro kousnutí od mravence, což může být velmi bolestivé. 

Brambora, cibule i zubní pasta 

K dalším pomocníkům, které najdete doma patří například plátek cibule, kolečko brambory nebo zmačkaný lístek máty či bazalky. Ideální je, když necháte v lednici vychladit a přiložíte na postižené místo. Veškeré tyto obklady přikládejte na 15 – 30 minut a podle potřeby během dne opakujte. Zkusit můžete také zubní pastu, která má chladivý a uklidňující účinek – zmírní svědění. I při kousnutí vosy či včely se může plátek cibule či brambory osvědčit. Důležité však je nejdříve vytáhnout žihadlo. 

Gel s obsahem antihistaminika 

Úlevu přinese také gel či kapky s obsahem antihistaminika. Záleží, co potřebujete v dané chvíli řešit. Gel zmírní podráždění a svědění pokožky nejen v důsledku poštípání hmyzu, ale i při kopřivce či delším pobytu na sluníčku. A kapky zmírní svědění různého původu, včetně možné alergické reakce. 

Kostka ledu 

Pokud urychleně potřebujete přinést úlevu, zkuste obyčejnou kostku ledu. Potírejte místo kostičkou ledu, jak jen vám to bude příjemné. Opakujte několikrát během dne. Led vložte do nějakého sáčku, abyste nesmáčeli prostor kolem sebe. Chlad zmírní svědění i zpomalí šíření slin hmyzu v krevním oběhu, čímž pomáháte svému imunitnímu systému. 

Banánová slupka

Banán obsahuje látky, které zmírňují svědění, proto může být právě slupka z banánu skvělým pomocníkem. Utrhněte si kus banánové slupky a masírujte postižené místo. Můžete také slupku na otok připevnit pomocí obvazu a nechte 15 minut působit. Opět platí to, co jsme zmínili výše. Perfektně bude působit slupka předem vychlazená v lednici nebo vložte slupku na 5 minut do mrazničky. 

Proč nikdy štípance neškrábat 

Imunitní systém reaguje pohotově na sliny hmyzu, tím se spouští produkci hormonu histaminu, který zvyšuje propustnost cév, a tak má na svědomí alergickou reakci. Místo vpichu oteče, zčervená a svědí. Histamin imunitní systém produkuje do té doby, než se odbourají proteiny slin hmyzu. Z tohoto důvodu místo nikdy neškrábejte, svědění se tím nezmírní, naopak svědění ještě zesílí a hrozí riziko zanesení infekce do rány. 

Foto:

Zdroj obrázku 1: PKpix / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 2: encierro / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 3: MIA Studio / Shutterstock.com

Fotogalerie
Autor: REGIONPLZEN.CZ Článek může obsahovat komerční sdělení.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
UNIWEB - weby od lidí pro lidi

Hlavní zprávy