Naprosto ideální teplotou ke spánku je 18,3 °C. Samozřejmě jedná se o individuální záležitost. Někomu vyhovuje ještě o kousek chladnější ložnice, někomu naopak teplejší, ale obecně platí, že by teplota v pokoji, ve kterém se chcete dobře vypsat, neměla přesáhnout 19,5 °C.
Teplota má vliv na náš cirkadiánní rytmus. Tělesná teplota se právě k večeru přirozeně snižuje a dává tak tělu signál, že je čas ke spánku. Příliš vytopená ložnice dává tělu opačný signál a co hůř.
Když se večer potíme, lepí se nám peřina i prostěradlo na tělo a celkově se prostě necítíme dobře, je jasné, že spánek nijak slavný nebude. Ale co s tím, když je venkovní teplota neúprosná?
Fyzické vyčerpání a neschopnost usnout. Právě to jsou dva nejhorší výsledky příliš rozpálené ložnice.
Samozřejmě byste měli v ložnici pravidelně větrat, ale pouze v brzkých ranních a pozdních večerních hodinách. Zkrátka v čase, kdy do ložnici ochladíte a nepustíte do ní naopak ještě více tepla.
Přes den se vyplatí mít zatažené zatemňovací závěsy, které ložnici od venkovního vedra izolují.
Ve dnech, kdy přesahují teploty 30 °C, je vhodné zapomenout na celoroční přikrývku a pořídit si peřinu určenou přímo na letní měsíce, která vás bude večer příjemně chladit. A samozřejmě je vhodné sáhnout také po vhodném materiálu povlečení, který nezadržuje teplo. Nejvhodnější volbou je například bavlněný satén nebo mako jersey.
Další možností, jak ložnici zchladit, je samozřejmě větrák nebo v lepším případě klimatizace. Šum větráku současně může působit při usínání také velmi uklidňujícím dojmem, který vám pomůže „zabrat”.
V tropických dnech, které nás budou ještě chvíli doprovázet, je fungování přes den těžké už samo o sobě. Proto je kvalitní spánek ještě o kousek důležitější než jindy. Proto je důležité pro něj udělat skutečně maximum a my doufáme, že vám naše tipy alespoň trošku s ochlazením ložnice pomohou.
Foto: pixabay.com
komerční sdělení