Jednoho dne se ale manželka odstěhovala a požádala o rozvod. Manželé se rozvedli, pan Josef získal děti do své péče a dál pracoval. Během několika let se ale pan Josef začal dozvídat, že na jeho jméno existuje několik půjček, o kterých ani nevěděl. Sám věděl o třech půjčkách, které si společně s manželkou dříve vzali a které pravidelně splácel.
"S panem Josefem jsme začali mapovat „jeho“ dluhy. Tyto půjčky si dříve vzala jeho manželka, které pan Josef důvěřoval, a tak jí občas svěřil i své doklady, aniž by se zajímal, k čemu je potřebuje. Jelikož ale šlo i o dvacet let staré dluhy, nebyl nikdo, kdo by dokázal, že šlo o podvod. Pan Josef se s celou situací smířil a byl odhodlaný vše splatit, jen aby dluhy jednou nepřešly na děti," uvádí dále Klára Horáková.
"Po dlouhém pátrání jsme zjistili, že pan Josef má deset pohledávek, které by měl splatit. U dvou pohledávek bylo uznáno, že od rozvodu se ho tyto dvě pohledávky netýkají a částka, která mu byla strhávána z platu, mu byla navrácena. S konečným výsledkem osmi pohledávek ve výši kolem 400 000,- Kč jsme s panem Josefem vypočítali, že by u něj mohla být reálná šance na povolení oddlužení. Za pomoci cenných rad některých kolegů a kolegyň z Člověka v tísni, jsme sepsali návrh na oddlužení a zkompletovali vše, co je k němu potřebné. Po Novém roce jsme s panem Josefem návrh na insolvenci podávali, tak mu držme pěsti, aby mu oddlužení bylo povoleno a on mohl za pět let žít svůj spokojený život bez dluhů," sděluje Klára Horáková.
Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi jsou financovány z prostředků Karlovarského kraje.
Zdroj: Člověk v tísni