„Stát nám tuto povinnost neuložil, přesto si myslím, že je velmi důležité protestovat nejen pracovníky v sociálních službách, ale také v léčebnách dlouhodobě nemocných, kde mohou zaměstnanci rovněž přijít do styku s nakaženým pacientem, nebo sami nákazu šířit. Mělo by jít o opakované testování, jehož smyslem je chránit zdraví pacientů, zaměstnanců i jejich rodin,“ uvedl Jan Bureš.
Pro každou z šesti léčeben dlouhodobě nemocných má kraj připraveno 100 kusů rapid testů.
„Upozornili jsme vedení léčeben, aby si rapid testy vyzvedli na krajském úřadě. Testování bude v každém zařízení provádět zdravotník. V případě, že se prokáže pozitivní test, obratem bude výsledek oznámen Krajské hygienické stanici Karlovarského kraje,“ popsal krajský radní.
Dodávky rapid testů pak bude kraj postupně doplňovat.
„Věřím, že vedení léčeben k tomuto opatření přistoupí zodpovědně a s testováním zaměstnanců bude souhlasit,“ dodal Jan Bureš.
Další postup v okamžiku pozitivního testu některého ze zaměstnanců stanoví hygienici a zařízení následné lůžkové péče se jím bude muset řídit. Stejně to platí i pro pobytová zařízení sociálních služeb v Karlovarském kraji.
Zdroj: Krajské listy Karlovarského kraje