Výstava bude ke zhléhnutí od 3. října do 30. listopadu 2017 ve výstavních prostorách Správy CHKO Slavkovský les v Mariánských Lázních, a to zdarma denně v pracovních dnech v otevírací době Správy.
Součástí vernisáže výstavy v úterý 3. října 2017 od 17:00 hodin v zasedací místnosti Správy CHKO Slavkovský les bude autorské promítání a povídání o našich památných stromech s jejich pověstmi a příběhy, o nápadu výstavu uspořádat, o jejich ochraně a péči a také o tom, jaké mají naše památné stromy jméno v zahraničí.
“Účastníci vernisáže si budou mít možnost prohlédnout nejen unikátní sbírku fotografií pozoruhodných památných stromů, z nichž mnohé se staly živými svědky historických událostí, ale především si budou moci poslechnout výklad autora k jeho fotografiím,” zve Jana Rolková ze Správy CHKO Slavkovský les.
“Rozhodli jsme se výstavou zhruba 35 velkoformátových fotografií připomenout výběr z nejmohutnějších památných stromů rostoucích v České republice. Většinou jsou tyto působivé stromy velmi staré, jejich věk je počítán na několik set let. Skoro se zdá, že se už nemění, ale to jen lidé nestačí během svého života na nich pozorovat další praskliny v borce. Tedy jsme se pokusili zastavit čas stiskem spouště fotoaparátu…,” dodává autorka knihy Marie Hrušková.
„Chtěli bychom vám při této slavnostní příležitosti zároveň představit naši zbrusu novou knihu "Nejmohutnější stromy naší země" (Euromedia), kterou jsme s paní Hruškovou v těchto dnech právě dokončili,” doplňuje Pavel Hössl.
Autor fotografií Pavel Hössl se soustavně věnuje focení památných stromů posledních 13 let, navštívil jich už na stovky. Ve své databázi má na 50 tisíc snímků hlavně památných stromů. V posledních dvou letech psal o stromech pro několik časopisů, jeho fotografie provázejí mnohé články o památných stromech a spolupracoval na tvorbě několika publikací s tématikou památných stromů.
PhDr. Marie Hrušková je autorkou projektu, jehož cílem je seznamovat co nejvíc lidí s nejmohutnějšími památnými stromy České republiky a jejich významem pro náš život. Děje se tak prostřednictvím vydávaných publikací, putovních výstav či odborných přednášek a besed po různých koutech naší země. O hlubokém vztahu paní Hruškové ke stromům napovídá úvodní slovo její nejnovější knihy “Žijeme se stromy”, kde říká: “Místo stromů je v našem životě nezastupitelné. Provázejí nás po celý život a slouží nám. Tyto vzájemné vztahy jsou pradávné a důkazy z historie to potvrzují - přesto stále nejsou stromy některými lidmi přijímány jako důležitá a nepostradatelná součást světa kolem nás.”
Na vernisáž a následně i výstavu jste srdečně zváni zdarma až do konce listopadu 2017.
Zdroj: Regionální pracoviště Správa CHKO Slavkovský les