Nový přístroj umožňuje rychlejší vyšetření pacienta, což se projeví ve zkrácení čekací doby. Ta je maximálně 14 dní, není výjimkou, že pacient přijde na řadu i dříve.
Výhodou nového CT je také snížení radiační dávky o třetinu i potřeba nižšího množství kontrastní látky při vysoké kvalitě zobrazení. To je důležité zvláště u vyšetření lidí s onemocněním ledvin, diabetiků a starších pacientů.
„Technika využívaná k diagnostice onemocnění se rychle vyvíjí. Nový přístroj nám zjednodušeně řečeno umožňuje zvýšit přesnost diagnostiky. Jeho hlavní předností je snížení dávky ozáření pacienta a vyšší kvalita pořízených snímků,“ vysvětlila vedoucí lékařka Radiodiagnostického oddělení Nemocnice Ostrov MUDr. Markéta Horáková.
Přístroj umožňuje vyšetření mozku, krku, hrudníku, dutiny břišní, skeletu, cév. Lékaři mohou nově například sledovat přesně změnu velikosti objemu plicních uzlů, tumorů a cyst v čase, nebo provádět tzv. cévní analýzy k posouzení průchodnosti cév a určení rozsahu případného zúžení nebo uzávěru.
„V našich nemocnicích klademe hlavní důraz na kvalitu poskytované péče. S tím souvisí použití nejmodernějších diagnostických zařízení, do kterých jen letos investujeme desítky milionů korun,“ uvedla Barbora Vaculíková, jednatelka společnosti Penta Hospitals CZ, která nemocnici vlastní.
Výpočetní tomografie je radiologická vyšetřovací metoda, která pomocí rentgenového záření umožňuje neinvazivní zobrazení vnitřních orgánů a tkání člověka s vysokou rozlišovací schopností.
Nový výpočetní tomograf Aquilion Ligtning SP od společnosti Canon patří podle ředitele nemocnice Františka Wernera k nejmodernějším CT systémům.
„Dosud využívaný přístroj byl devět let starý a jeho obměna byla nutná,“ dodal František Werner.
Zdroj: Markéta Singerová, tisková mluvčí Nemocnice Ostrov