Podzim a policejní preventivní rady pro toto období

Podzim, který se nyní předvádí v celé své kráse, může být pro řidiče obzvlášť nebezpečný. Slunce vystřídal déšť a mlha, při kterých vidíme jen pár metrů před sebe a také už i ranní mrazíky. Řidiči by měli být v těchto zhoršených povětrnostních podmínkách za volantem velmi opatrní.

dezinfekce

Na mokré vozovce byste měli dodržovat větší rozestupy, neboť brzdná vzdálenost na mokru je až trojnásobná. Brzdit musíte přerušovaně a vyvarovat se prudkému sešlápnutí brzdového pedálu. Co se týče rychlosti, i zde platí pravidlo spěchej pomalu, a proto je lepší sundat nohu z plynu a přizpůsobit rychlost jízdy počasí. Samozřejmě nesmíte zapomenout na dodržování pravidla vidět a být viděn a za jízdy byste již neměli spoléhat jen na obrysová světla, ale vždy si zapnout světla potkávací. V mlze a ve špatně viditelných povětrnostních podmínkách byste měli také použít mlhovky, pokud je vozidlo jimi vybaveno. Přední vám pomohou vidět překážky před vámi a zadní zase upozorní ostatní, že před nimi jedete. Musíte je ale včas i vypnout, abyste neoslňovali ostatní řidiče. Za nesprávné použití mlhovek může hrozit od policistů pokuta.

Důležité jsou i pneumatiky, a proto byste si měli před každou jízdou zkontrolovat hloubku dezénu a tlak. Aby nedošlo k aquaplaningu, můžete jet ve stopě vozidla před vámi, čímž byste toto riziko měli snížit. Aquaplaning je nebezpečný a hrozí, když vodní polštář přeruší styk pneumatiky se silnicí a auto poté klouže jako na ledu. S podzimem přichází období, kdy ze stromů opadává listí. Hraje všemi barvami a za jistých okolností je to hezká podívaná. Když do toho však zaprší, listí na vozovce se stává kluzkou zbraní a jízda po něm je velmi zrádná.

Během podzimu dochází častěji než během celého roku ke srážkám s lesní zvěří. Je to tím, že zvěř je v tomto období aktivnější z důvodu migrace a proto byste měli být v lesních úsecích ostražití. Těžko můžete po zvěři chtít, aby se silnicím vyhýbala. Nejnebezpečnější doba pro střet je při úsvitu a poté večer a během noci. Pokud srážce již nemůžete zabránit, měli byste snížit rychlost a držet přímý směr jízdy a nepokoušet se zvířeti vyhnout, což by mohlo mít tragičtější následky. Po nehodě musíte přivolat k nehodě Policii ČR, která zjistí vlastníka zvěře a následně i její odvoz. Nikdy nesmíte sražené zvíře naložit do svého vozu a z místa odjet, tímto byste se mohli dopustit trestného činu.

Nezapomeňme také na povinnost zimního přezutí, kterou ukládá zákon o silničním provozu na pozemních komunikacích, a to v období od 1. listopadu do 31. března. Zimní pneumatiky na vozidle musíte mít zejména, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze-li to vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat. S přezutím svého vozu byste tedy neměli zbytečně otálet, ať vás nezaskočí mrazivá rána, noci či napadaný sníh.

Buďte opatrní a vždy dojeďte bezpečně do cíle.

por. Bc. Zuzana Týřová


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy