Ve dvou blocích se hasiči prostřídali na celkem osmi stanovištích. Lektoři z řad příslušníků Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje, Policie ČR a Zdravotní záchranné služby Karlovarského kraje připravovali účastníky cvičení na činnosti spojené především s řešením následků živelných pohrom. V teoretické i praktické části nacvičovali protipovodňová opatření. Cílem bylo seznámení se s druhy povodní, stupni povodňové aktivity, záchranné práce při povodni a práce na úseku ochrany obyvatelstva – likvidační práce, účel a použití pytlů s pískem, druhy pytlů, systém kladení pytlů a jejich význam jedno a dvoukomorové, utěsňování otvorů okna a dveří, utěsňování horizontálních otvorů.
V rámci činností evakuace obyvatel byli hasiči seznámeni s právy a povinnostmi občanů ve vztahu k evakuaci osob a zvířat, typy evakuačních středisek, jak připravit evakuační zavazadlo, jaké jsou zásady poskytování první psychologické pomoci a komunikace v krizových situacích. Prakticky nacvičovali vybudování a vybavení evakuačního střediska. Na dalším stanovišti hasiči cvičili postupy při pátrání po osobách v terénu, a to s využitím nových technologií pro on-line zobrazení pátrací rojnice na monitorech štábu, seznámili se a vyzkoušeli postupy při poskytování první pomoci, především nácvik resuscitace. Na posledním stanovišti cvičili hasiči práci na vodě při záchraně tonoucích a při čerpání vody.
Vybrané jednotky dobrovolných hasičů z kraje jsou pravidelně připravovány pro plnění úkolů ochrany obyvatel. V praxi jsou využívání především při rozsáhlých živelných pohromách.
Zdroj: HZS Karlovarského kraje