Až pět let za mřížemi hrozí skupině bývalých zaměstnanců Sokolovské uhelné a jejich kumpánovi za krádeže starého železa z majetku společnosti. Organizovaný gang si tak zřejmě jen v loňském roce přišel na desítky tisíc korun.
“Pětice povedených pánů pracovala na technickém úseku Sokolovské uhelné TS2 u Chranišova, kde se shromažďoval materiál z demontovaných technologií a dalších konstrukcí z provozů společnosti,” popisuje Miroslav Mertl, člen vedení Sokolovské uhelné pověřený řízením personálního úseku.
Skupinka ale dostala nápad, že by si k výplatě mohla přilepšit prodejem části náprav železničních vagónů a dalších kovových částí. Domluvila proto ještě s řidičem firmy, který na místo přivážel tlakové lahve a pracovníkem sběrných surovin v nedalekém Chodově, že si část šrotu prostě ponechají a zpeněží. A rozhodně nebyli žádní troškaři. Jen od června do října 2016 stihli ukrást zhruba 33 tisíc kilogramů šrotu v ceně téměř 90 tisíc korun. Zapomněli ale na to podstatné. Na ostrahu Sokolovské uhelné, která má na starosti i zdánlivě odloučená pracoviště.
“Muži tak byli delší dobu sledováni a jejich činnost podrobně dokumentována, včetně obrazových záznamů ať už fotografií, nebo kamerových záznamů. Policie tak získala velmi podrobně zdokumentovanou trestnou činnost celé skupiny od nakládky přes odvoz materiálu a dokumentace k jeho prodeji, který probíhal samozřejmě mimo evidenci chodovské výkupny. Místo peněz tak všichni přišli okamžitě o práci a nyní je čeká soud,” sděluje Mertl.
Čtveřici ve věku 40 - 61 let i jejich kumpána řidiče tak krádeže mohou vyjít pěkně draho. Nejen že přišli o zaměstnání ve firmě, která vyplácí jedny z nejvyšších mezd v regionu, ale zároveň jim hrozí i pěkných pár let ve vězení.
“Policie jejich krádeže totiž kvalifikovala jako organizovanou trestnou činnost a všem hrozí velmi vysoké tresty odnětí svobody až na pět let,” uzavírá Mertl s tím, že pokud by se v budoucnosti objevily podobné případy, bude firma i nadále postupovat zcela nekompromisně a veškeré zjištěné poznatky bude předávat orgánům činným v trestním řízení.
Po nedávno odhalených krádežích nafty je dopadení organizovaných zlodějů šrotu jen dalším důkazem že rozsáhlé investice Sokolovské uhelné do zabezpečovací techniky měly smysl. Kamerové a další detekční systémy tak dnes nehlídají jen klíčové provozy ve Vřesové nebo dolovém území, ale nově i odloučená pracoviště. A případ který právě míří k soudu potvrzuje, že je střeží úspěšně.
Zdroj: Sokolovská uhelná