Tento med byl na etiketě označen neexistujícím výrobcem a ke zboží byl připojen paragon – daňový doklad – uvádějící nepravdivé IČO, název firmy a adresu výrobce, respektive uváděl údaje neexistujícího subjektu.
U předmětné zajištěné zásilky medu inspektoři zjistili následující nepravdivé údaje:
1) na etiketě spotřebitelského balení (sklenici) medu:
výrobce: Český med, Valašské meziříčí, Česká republika
2) na daňovém dokladu
dodavatel: ČESKÝ MED, Bezručova 24, Valašské Meziříčí
IČO: 66347128
(tento subjekt neexistuje)
Z dalších skutečností známých SZPI je patrné, že pachatel pokoušející se na trhu udat med neznámého původu, využívá nejen fiktivní údaje, ale zneužívá i údaje existujících společností zabývajících se výrobou a prodejem medu a klamavě jimi opatřuje průvodní dokumentaci k medům neznámého původu.
Inspektoři ze zajištěné zásilky odebrali vzorky pro analýzu v laboratoři. U již dříve odebraných vzorků výsledky rozborů prokázaly, že tyto medy jsou nevyhovující v parametrech aktivita diastázy, sacharóza a HMF, prokazují tak falšování a porušení jakostních parametrů medu.
SZPI důrazně doporučuje všem prodejcům a obchodníkům s medem, aby věnovali zvýšenou pozornost autenticitě původu tohoto sortimentu, a to včetně ověřování autenticity zboží přímo u výrobců nebo dodavatelů medu. V případě pochybností ohledně původu medu nebo při nestandardních a podezřelých praktikách na straně dodavatelů se mohou prodejci obrátit přímo na SZPI.
Dosud prokázané případy inspekce zaznamenala na území Jihomoravského kraje.
Zdroj: Státní zemědělská a potravinářská inspekce