Vřesoviště na Tisovci u Kraslic jsou novou přírodní památkou

Kraslicko má novou přírodní památku. Stala se jí oblast vřesovišť na vrchu Tisovec u Kraslic. Karlovarský kraj novou přírodní památku vyhlásil s účinností od 3. února.

dezinfekce

„Přírodní památka Tisovec je unikátní, mimořádně rozsáhlé suché vřesoviště, které se vytvořilo na místě dřívější lidské činnosti. Kamenná moře jsou totiž vytvořená vysypáváním hlušiny v dobách, kdy v této lokalitě byly rudné doly,“ vysvětlil Jiří Hejkal, vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu Kraslice.

„Žijí tady vzácní vřesomilní bezobratlí a vyskytují se tu vzácné pozemní lišejníky, které potřebují právě horniny s vysokým obsahem kovů. Mohu říct, že podobné prostředí na Kraslicku nenajdeme,“ dodal.

Suchá vřesoviště jsou v okolí Kraslic ještě na Šibeničním vrchu a na Vysokém kameni. Přesto je Tisovec jiný.

„Lokalita je zajímavá tím, že původně nevznikla přirozeně, ale lidskou činností,“ upřesnil Jiří Hejkal.

„Ukazuje, jak si příroda přizpůsobí člověkem vytvořenou krajinu. Díky dolování se na povrch dostaly horniny bohaté na kovy, které jsou jinak ukryté v nitru země,“ vysvětluje Jiří Hejkal.

Přírodní památka Tisovec je vyhlášená na území, které podléhá už ochraně podle legislativy Evropské unie.

„Jde o evropsky významnou lokalitu, součást Natury 2000,“ potvrdil Jiří Hejkal.

„V této ochraně se nic nemění, jen přibyla ochrana podle našich zákonů. Návštěvníci se ale nemusejí obávat, pro běžné turisty se nic nemění. Pořád se přes Tisovec může chodit, lidé tu mohou sebrat nějakou tu borůvku nebo křemenáč. Zakázáno je ale poškozování nebo měnění lokality. Není tedy možné tu budovat stavby, zakládat skládky nebo tu provádět jakoukoliv hospodářskou činnost, včetně odvážení kamenů nebo geologických vrtů," uvedl dále Jiří Hejkal.

Zdroj: Svazek měst a obcí Kraslicka


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy