žloutenka typu a, nárůst případů, česká republika, očkování, středočeský a moravskoslezský kraj, blog, blogall
V České republice došlo k výraznému nárůstu případů žloutenky typu A v prvních třech měsících roku 2025. Bylo zaznamenáno 307 případů, oproti pouhým 24 v předchozím roce. Hlavními ohnisky jsou Středočeský a Moravskoslezský kraj, s Kladnem jako klíčovou postiženou oblastí.
Případů onemocnění žloutenkou typu A v České republice zaznamenaly hygienické stanice výrazný nárůst v prvních třech měsících roku 2025. Jak uvádí aktuální údaje Státního zdravotního ústavu (SZÚ), od začátku ledna do konce března se nakazilo celkem 307 osob, což představuje výrazný nárůst oproti předchozím rokům. Jedná se o skokový nárůst, neboť v minulém roce bylo ke stejnému datu registrováno pouhých 24 případů, a o rok dříve dokonce pouhé čtyři případy.
Podle vyjádření krajských hygienických stanic vedou k tomuto nárůstu především lokální ohniska nákazy ve Středočeském a Moravskoslezském kraji. V ostravské městské části Přívoz i v Kladně má nemoc již od roku 2024 počáteční stopy, což přispívá k rychlému šíření infekce mezi místními obyvateli. Specifickým faktorem, který ovlivňuje šíření nákazy, jsou nevyhovující životní podmínky a vysoká koncentrace osob na malém prostoru.
K aktuálním informacím přispěla také ředitelka moravskoslezské hygieny Zuzana Babišová. Podle jejího sdělení bylo v tomto kraji hlášeno od ledna do března 62 případů, zatímco Středočeský kraj zaznamenal 60 případů. Mezi nechvalně známé oblasti patří především město Kladno. V této lokalitě se žloutenka typu A šíří zejména mezi dětmi ve školním a předškolním věku a jejich rodinnými příslušníky.
V rámci boje proti dalšímu šíření nemoci zahájili hygienici v postižených oblastech mimořádné očkování. Podle mluvčí SZÚ Štěpánky Čechové toto opatření vychází z rozhodnutí místně příslušných orgánů ochrany veřejného zdraví. SZÚ uvádí, že současný výrazný nárůst onemocnění může být částečně způsoben sníženou odolností populace. Tato odolnost se výrazně snižuje kvůli tomu, že přirozená nákaza se v posledních letech vyskytovala v menší míře, což vedlo k nárůstu počtu vnímavých jedinců.
Žloutenka typu A, infekční onemocnění přezdívané 'nemoc špinavých rukou', se nejčastěji šíří mezi lidmi, kteří nedodržují základní hygienické standardy. V případě nákazy je třeba dodržovat několikatýdenní izolaci. Komplikovaný průběh nemoci hrozí zhruba desetině nemocných. Povinné očkování proti žloutence typu A je v souvislosti s epidemiologickými opatřeními zavedeno pouze u rizikových skupin, přičemž povinné očkování proti typu B se provádí u malých dětí v rámci hexavakcíny.