2004 – Františkovy Lázně: Festival nabídl etnickou kulturu (TV Západ)

S uměním a kulturou přírodních národů se v průběhu posledního květnového víkendu mohli seznámit obyvatelé i návštěvníci Františkových Lázní. Ve zdejších Městských sadech se totiž konal dvoudenní festival, pro který vybrali organizátoři poněkud tajemný název Muli Bwanji.

dezinfekce

„Ten název vystihuje pozdrav domorodý v africkém jazyce čičeva. Tímto jazykem se hovoří v zemi, která je ve východní částí afrického kontinentu, a sice Malawi a kmen čičeva je nejpočetnějším kmenem žijícím tady v téhle zemičce, která sousedí s Tanzanií, Zambií a s Mozambikem. A pozdrav Muli Bwanji znamená dobrý den, jak se daří? Takže takové jako přátelsky, volně přeloženo, jak se vede?“ uvedl organizátor festivalu Miroslav Širš.

Hlavní část programu festivalu tvořila vystoupení tuzemských i zahraničních skupin hrajících etnickou hudbu. Vyvrcholením této části byl sobotní večerní koncert skupiny Hradišťan s Jurou Pavlicou ve františkolázeňském přírodním divadle. Vedle muziky byla na programu například také pohádka O malém Sisulu v podání zdejšího dětského divadelního studia Reneta nebo výstava fotografií zvěrolékaře Jana Laciny z jihovýchodní Afriky včetně unikátních snímků izolovaného kmene Himbů z Namibie. Návštěvníci festivalu mohli ochutnat také některá exotická jídla, která pro ně připravili afričtí a indičtí kuchaři.

„Z Indie k nám přijel šéfkuchař pan Radžhup. Pochází z Džajpuru, z Rádžasthánu a za svou kariéru stihnul vystřídat hotely, šéfovské posty v Dubaji, v Hongkongu, v Japonsku a nyní již šest let vede indickou restauraci Apsara v Ostravě-Vítkovicích,“ popsal organizátor.

Součástí festivalu měly být také provizorní dílny dřevořezbáře Maxwella Čipvany z Malawi a kamenosochaře Stephena MDonga ze Zimbabwe. Kvůli byrokratickým překážkám se ale oba umělci nakonec do Františkových Lázní nedostali.

„Ty záležitosti řezbářů a kameníka - bych jenom chtěl dodat to, že tady nám řehtal úřední šiml. Řezbář nedostal vstupní vízum, byla na něm požadována obrovská kauce. Z toho titulu se víceméně tato návštěva posunula pro příznivější časy. A v Zimbabwe panuje husákovský režim pana Mugabeho a existuje tam věc, které se říká devizový příslib, což lidé určitě znají z dob nedávno minulých. Takže dotyčný zatím nedostal devizový příslib. Veškerá pozvání ode mě má, takže zase bude tady ta výstava nikoli v rámci festivalu, nýbrž později, až ten šiml do dořehtá,“ dodal Širš. 

Záštitu nad festivalem Muli Bwanji měl jihoafrický velvyslanec v České republice Noel Lehoko, který počátkem května organizátory akce osobně navštívil. 


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
NOVÝ RENAULT CAPTUR

Hlavní zprávy

 

NOVÝ RENAULT CAPTUR