„V podstatě nás těší už jenom to, že se předpokládá, že v Chebu zůstane zachována nemocnice. Teď se jedná o to, jak nemocnice bude vypadat dál. My bychom se asi velmi málo spokojili s tím, kdyby se nemocnice měla zredukovat na jakousi nemocnici prvního typu. To znamená, byl by tady pouze základ a ostatní některá řekněme rozvojová oddělení byla zrušena,“ vysvětlil místostarosta Michal Pospíšil.
Jedná se např. o tzv. zavedené obory jako je onkologie, která je v Chebu již přes 50 let. Dalším případem je požadavek obnovení neurologického oddělení, na které navazují další obory. Možností, jak zvýšit prestiž a důležitost chebské části skýtá přeshraniční spolupráce. Město proto schválilo partnerství s Euregio Egrensis a městy Waldsassen a Tirschenreuth. Krajská koncepce v žádné variantě nepočítá s tím, že by chebská nemocnice mohla mít spádovou oblast po obou stranách hranice tzn. i v Bavorsku.
„Také mě to trošku překvapuje, protože jsem krajské vedení dopisem z 3.2. o tomto informoval. Již v roce 2007 jsme vedli intenzivní jednání s nemocnicí ve Weidenu, s klinikou, která k sobě poutá dalších 8 menších nemocnic,“ dodal Pospíšil.
Město Cheb vyčlenilo z rozpočtu skoro 130 tisíc korun na studii projektu možné spolupráce. Ta by měla poukázat na způsob řešení problémů dvou různých právních systémů - jiné kategorizace lékařských výkonů nebo vyrovnání mezi pojišťovnami. Projekt je prozatím první v rámci celé republiky. Rýsují se již některé z prvních reálných kroků. Tím by mělo být např. vybudování vrtulníkové záchranné služby v Chebu právě pro spádovou oblast na obou stranách hranice. Informoval o tom starosta Waldsassenu Bernd Sommer.
„Tento záchranný systém si myslím, že by měl velkou podporu a to, že pan starosta nám to dnes takto řekl, tak si myslím, že to ještě více musí umocnit snahu toto vyjednat,“ sdělil dále místostarosta.
Celý projekt studie bude žádat o finance z Cíle 3. Rozpočet se pohybuje na úrovni 135 tisíc Euro a měl by trvat jeden rok.