„Je to obrovský úspěch, že byl Karlovarský kraj vybrán. Je to pro něj velká šance, protože my teď po dobu dvou let dostaneme technickou pomoc od expertů z Evropské komise, kteří s námi budou připravovat jednotlivé projekty. Budou nám pomáhat i na ty projekty získávat nebo nás nasměrují, kde bychom na mě mohli získat finanční zdroje,“ popsala hejtmanka kraje Jana Mračková Vildumetzová.
Kraj má v přípravě řadu strategických projektů, které chce prosadit do programu Re:Start.
„Jsou to projekty, které jsou právě spojené s případným útlumem těžby, který je s naším regionem spojený. Určitě je to spojené s energetikou, s dodávkou tepla, protože pokud by došlo a uhlí by již nebylo tímto zdrojem, tak se to musí něčím nahradit. Je to také ale spojené s tvorbou kvalifikovaných pracovních míst,“ přiblížila hejtmanka.
Karlovarskému kraji pomohl i postoj ostatních podobně postižených regionů u nás.
„V České republice jsou v současné chvíli tři uhelné regiony – kraj Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský. Hned na počátku, když nás navštívila Evropská komise a řekla nám, že bude vyhlášena výzva na tuto technickou podporu, tak Moravskoslezský kraj i Ústecký se rozhodli, že podpoří náš Karlovarský kraj, že bychom projekt podali pouze my. Chtěla bych jim za to poděkovat, ale chtěla bych poděkovat i ostatním partnerům, kteří nás během přípravy projektu podporovali, ať už je to naše Integrovaná střední škola, Hospodářská komora, Mikroregion Sokolovsko – východ a další, ale dostali jsme podporu např. od Hnutí DUHA, to byla další příloha žádosti projektu a dostali jsme podporu také vlády, potažmo Ministerstva pro místní rozvoj,“ poděkovala na závěr hejtmanka Mračková Vildumetzová.
Kromě kraje, měst a obcí budou moci o pomoc zřejmě požádat i soukromé firmy. V projektu byly dále vybrány oblasti k transformaci na území Irska, Polska, Rumunska, Řecka a Španělska.