Film natočený i v české koprodukci o rekonstrukci hrůzného incidentu důmyslně aktualizuje palčivé dílo Hannah Arendtové o banalitě zla a godardovsky nekompromisní vyprávěcí formou ukazuje, že barbarství nemusí spočívat v páchání surových činů, neboť člověka k němu může dovést i pouhá zakrnělost svědomí.
„Protože jsme v Česku a můj film je česká koprodukce, chci poděkovat všem českým účastníkům počínaje Jiřím Konečným,“ prohlásil Radu Jude.
Zvláštní cena poroty, v níž letos zasedli Mark Cousins, Zrinka Cvitešić, Marta Donzelli, Zdeněk Holý a Nanouk Leopold, získala humorně melancholická Cesta do Florianópolisu argentinské režisérky Any Katz, která zároveň vynesla Mercedes Morán ocenění pro nejlepší herečku. Jako nejlepší herec byl vyhlášen Moshe Folkenflik za roli v izraelském filmu Geula. Nejlepším režisérem se stal slovinský rodák žijící v Česku Olmo Omerzu za svou zimní road movie Všechno bude.
Hlavní porota udělila i dvě Zvláštní uznání, ruskému koprodukčnímu snímku Skokan a slovinskému koprodukčnímu filmu Příběh lásky. Soutěž Na východ od Západu vyhrál osobitý debut Elizavety Stishové Šalamounova hora, který nevšedním způsobem zpřítomňuje život v Kyrgyzstánu. Zvláštní cena poroty patří maďarskému snímku Rozkvetlé údolí. Nejlepším dokumentem byla vyhlášena novinka Vitalije Manského, na níž se také podílela Česká republika, Svědkové Putinovi. Zvláštní cena dokumentární poroty byla udělena snímku Walden.
Z Divácké ceny Práva se radoval Barry Levinson, neboť ji vyhrál jeho třicet let starý film Rain Man. Levinson na závěrečném ceremoniálu také převzal Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světovému filmu.
„Tohle je úžasný festival. Byl to pro nás ohromný zážitek. Toto je mimořádná pocta pro kluka, který vyrostl v Baltimoru a tady v Česku dostává cenu za přínos světovému filmu. Film je umělecká forma, která propojuje celý svět. Dnes nás rozdělují různé pocity. Je dobré si uvědomit, že se spíš navzájem podobáme,“ poděkoval režisér.
Pro Cenu prezidenta festivalu si přišli dva populární herci - Čech Jaromír Hanzlík a Brit Robert Pattinson.
„Vždycky jsem sem chtěl přijet. Tolik filmařů mi vyprávělo, jak je to tu báječné. Čím víc se mění filmový průmysl, tím víc nabývají na významu festivaly jako ten karlovarský, protože vyzdvihují filmy, které nemají takovou propagaci. A to jsou filmy, které chci točit,“ uvedl Pattinson.
„Ty jsi mě tím oceněním poslal do společnosti báječných lidí a kumštýřů a toho si moc vážím. Ale kromě tebe bych chtěl poděkovat především divákům, protože pro ně to všechno dělám,“ prohlásil Jaromír Hanzlík, když si převzal cenu z rukou Jiřího Bartošky.
53. MFF Karlovy Vary se zúčastnilo 13 080 akreditovaných návštěvníků - z toho 10 857 s festival passy, 403 filmových tvůrců, 1190 filmových profesionálů a 630 novinářů. V průběhu festivalu se uskutečnilo 501 filmových představení a bylo prodáno celkem 140 135 vstupenek. Uvedeno bylo celkem 236 filmů, z toho 181 hraných (143 celovečerních a 38 krátkých) a 55 dokumentárních (z toho 35 celovečerních a 20 krátkých).
Příští, 54. ročník MFF Karlovy Vary proběhne od 28. června do 6. července 2019.
Zdroj: kviff