Během akce zazněly odpovědi na otázky, jak zajistit bezpečnost ve školách a přitom z nich nedělat vězení. Na semináři se společně s krajem podílela Asociace Bezpečná škola, Ministerstvo vnitra ČR a Policie ČR.
Akce se účastnili pedagogičtí a nepedagogičtí pracovníci, zástupci měst a obcí, příslušníci policie a strážníci městských policií v regionu.
„Chceme, aby se žáci i učitelé v našich školách cítili bezpečně a školy přizpůsobily svůj denní režim možným rizikům, která by mohla nastat. Proto pokračujeme v projektu Bezpečná škola a z našich škol jej v budoucnu chceme rozšířit i na další zařízení,“ uvedl náměstek hejtmanky Petr Kubis.
Témata semináře byla zaměřena na aktivity, které Karlovarský kraj do současné doby realizoval v projektu Bezpečná škola v jednotlivých školských zařízeních, ať šlo o změny v organizaci výuky, či v přístupu do škol. Hovořilo se také o plánovaných změnách, které se chystají v následujících letech. Zástupce odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality ministerstva vnitra Tomáš Koníček informoval především o novinkách v oblasti škol a školských zařízení. Přítomné též seznámil s připravovaným dotačním programem ministerstva na ochranu měkkých cílů, který má být spuštěn v roce 2019.
Zástupci Asociace Bezpečná škola se zaměřili na principy řízení bezpečnosti školských zařízení podle platné normy a související metodiky. Nechyběl ani pohled psychologa, jenž upozornil na psychologii pachatele a varovné signály, kterých je třeba si ve škole všímat. Na závěr vedoucí odboru bezpečnosti a krizového řízení krajského úřadu Manfred Kraus seznámil účastníky akce se záměry kraje pro rok 2018, které mají za úkol řešit problematiku bezpečnosti a prevence ve školách.
„Jde zejména o dokončení technických a nastavení režimových opatření a kraj se zapojí se do připravovaného dotačního programu k ochraně měkkých cílů,“ uzavřel Kraus.
O konání semináře jsme vás informovali zde.
Zdroj: Krajské listy Karlovarského kraje