„Vznikl i díky pracovní skupině, která byla tady na Chebsku vytvořena. Postřehy z této pracovní skupiny byly zakombinovány do návazného programu. V současné době probíhá na chebských školách, ale i v Moravskoslezském kraji, pilotní testování tohoto návazného programu. Jeho ověření bude zhruba v srpnu tohoto roku. Bude provedena evaulace projektu. Od září už by měl být spuštěn ostrý provoz,“ popsal autor projektu Pavel Tuma.
Žáci vytvořili skupinky – policejní týmy, které soutěžily ve znalostech řešení situací, které vyplynuly z modelového případu ve filmu.
„Film je v určité fázi znovu zastaven. Zkušební lektor se ptá dětí, jak byl třeba porušen zákon. Tzn., že je tam určitá filmová sekvence a my se dětí ptáme, zda byl porušen zákon nebo to je přestupek či trestný čin a děti s námi diskutují. Zapisují se pak body a na konci je vyhodnocení. Tento program vznikl ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou a pracovní skupinou,“ vysvětlil Tuma.
Týmová spolupráce je klíčová. A nejen mezi dětmi, ale i v pracovních skupinách. Jsou celkem tři. Jedna působí v Praze, další na severní Moravě, kde jsou i lektoři ze Slovenska. Do třetice pracuje i třetí skupina, chebská. Zde působí i policisté z Bavorska i Berlína a města Sokolov a Aš. Školy, které se chtějí do projektu zapojit, najdou podrobné informace na adrese www.protidrogovyvlak.cz.